Lider PO uzasadnia złą ocenę rządu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-02-2006, 15:14

Szef PO Donald Tusk powiedział w środę, że jego partia widzi trzy powody, dla których nie może dobrze ocenić 100 dni rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Według niego, rząd nie przeciwdziałał bezrobociu, pozwolił na zmniejszenie prestiżu Polski na arenie międzynarodowej, a partia stanowiąca zaplecze rządu, czyli PiS chce zawłaszczyć władzę.

Szef PO Donald Tusk powiedział w środę, że jego partia widzi trzy powody, dla których nie może dobrze ocenić 100 dni rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Według niego, rząd nie przeciwdziałał bezrobociu, pozwolił na zmniejszenie prestiżu Polski na arenie międzynarodowej, a partia stanowiąca zaplecze rządu, czyli PiS chce zawłaszczyć władzę.

Jak mówił Tusk, "100 dni rządu Marcinkiewicza i rządów PiS to grubo ponad 100 tys. bezrobotnych". "Każdego dnia tego rządu przybywa dużo ponad tysiąc bezrobotnych" - zaznaczył. Dodał, że PO zdaje sobie sprawę, że "z polskim bezrobociem nikt nie poradziłby sobie w ciągu 100 dni", ale - jak podkreślił - nie może zrozumieć braku działań rządu w tej sferze.

Tusk zaznaczył, że w ciągu 100 dni rządu Marcinkiewicza nastąpił "powolny, ale wyraźny spadek prestiżu Polski na arenie międzynarodowej".

Według niego, w wielu dziedzinach polityki zagranicznej, brak jest strategii, a sygnały wysyłane do naszych partnerów są "chwiejne i niejednoznaczne". Wymienił m.in. wypowiedzi dotyczące wejścia Polski do strefy euro, pozostania naszych wojsk w Iraku, czy naszego funkcjonowania w UE. "Polska staje się państwem bacznie obserwowanym na arenie międzynarodowej" - podkreślił Tusk.

Trzecim powodem, dla którego Platforma "bez entuzjazmu ocenia" rząd, jest zaplecze polityczne gabinetu Marcinkiewicza - mówił szef PO.

Według niego, PiS zajmuje się "zawłaszczaniem władzy" m.in. chce wpływać na media, ma też zakusy na niezależność NBP, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu. "Partia rządząca jest największym problemem tego rządu" - oświadczył Tusk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu