Lider ze Śląska bije własny rekord

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 04-12-2007, 00:00

Motoryzacja w katowickiej strefie została zdetronizowana. Przez budowlankę i takie firmy, jak Saint-Gobain czy Kronospan.

Do katowickiej strefy weszła pierwsza koreańska firma

Motoryzacja w katowickiej strefie została zdetronizowana. Przez budowlankę i takie firmy, jak Saint-Gobain czy Kronospan.

„Tego nie da się powtórzyć” mówił rok temu Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) oceniając 2006 r. Z 36 nowymi inwestorami KSSE była niekwestionowanym liderem wśród 14 stref ekonomicznych, wyprzedzając o 10 projektów drugą w kolejności — kostrzyńsko-słubicką. Piotr Wojaczek przewidywał, że w tym roku wyda maksymalnie 15 zezwoleń. Pomylił się.

— Dotychczas zrealizowaliśmy 31 nowych projektów, a do końca roku będzie ich 36 — mówi Piotr Wojaczek.

Nowe standardy

Obiecane przez inwestorów nakłady już wynoszą 1,74 mld zł, do końca roku wzrosną do 1,8 mld zł, wobec 1,5 mld zł rok temu. Mniej jest obiecanych miejsc pracy: 3,3 tys. (do końca roku 3,5 tys.), wobec 4,2 tys.

— Ale w tym roku powstało 5 tys. miejsc pracy w firmach, które weszły do strefy w poprzednich latach. To rekord. Poza tym firmy zawsze zatrudniają i inwestują więcej niż deklarują w zezwoleniach — podkreśla szef KSSE.

Dwie firmy, pięć fabryk

W tym roku po raz pierwszy branża motoryzacyjna nie przyniesie katowickiej strefie najwięcej inwestycji. Tym razem wygrywa szeroko rozumiana budowlanka: od produkcji szkła przez płyty wiórowe po konstrukcje stalowe.

— Firmy z tej branży obiecują 900 mln zł inwestycji. Motoryzacja przyniesie 800 mln zł. Dotychczas przynosiła 70 proc. wartości projektów — tłumaczy Piotr Wojaczek.

To rezultat podwójnej inwestycji Kronospanu i potrójnego projektu Saint-Gobain. Zakłady wybudują dwie firmy z Kronospan Holdings. Kronospan wyda w Strzelcach Opolskich 62,4 mln EUR (225 mln zł) na zakład płyt wiórowych i podobnych płyt z drewna oraz opakowań drewnianych, w którym zatrudni 200 osób. Malta-Decor zajmie się produkcją płyt wiórowych, pilśniowych, paneli podłogowych i usługami drukowania w zakładzie za 50 mln EUR (181 mln zł). Zatrudni 100 osób.

Saint-Gobain zbuduje fabrykę szkła płaskiego za 334,4 mln zł w Dąbrowie Górniczej, poszerzy obecny zakład o produkcję szyb dla motoryzacji (to wydatek 31 mln zł), a w Gliwicach kosztem 100 mln zł rozbuduje zakład produkcji materiałów budowlanych.

Koreański pionier

Do KSSE nadciągają też firmy z Korei. Fuel-Tech Poland, spółka, która zastępuje w motoryzacji elementy metalowe tworzywami sztucznymi, kupiła działkę w Dąbrowie Górniczej. Zbuduje zakład za 55 mln zł i zatrudni 200 osób. Dla czterech kolejnych firm z Korei strefa jeszcze w tym roku rozpocznie postępowania w celu wydania zezwoleń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu