Czytasz dzięki

Liderzy e-biznesu, szykujcie się do startu!

opublikowano: 03-07-2019, 22:00

Rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń do szóstej edycji zestawienia najbardziej dynamicznych firm branży e-commerce

Ranking e-Gazele Biznesu to zestawienie najbardziej dynamicznych małych i średnich firm działających w e-biznesie. Kiedy sześć lat temu przygotowywaliśmy jego pierwszą edycję, mieliśmy wątpliwości, czy w ogóle uda się go sporządzić i czy spotka się on z zainteresowaniem zarówno potencjalnych kandydatów do tytułu e-Gazeli, jak i czytelników. Dziś już nie mamy takich obaw, a ranking wypracował sobie stałą pozycję w kalendarzu wydawniczym „Pulsu Biznesu” i w portalu Pb.pl. Stał się też rozpoznawalną marką w wśród przedsiębiorców zajmujących się szeroko pojmowanym e-biznesem.

Ubiegłoroczna — piąta edycja rankingu e-Gazele Biznesu zgromadziła
307 najbardziej dynamicznie rozwijających się firm z branży e-handlu. Szybki
rozwój tej dziedziny biznesu pozwala się spodziewać, że tegoroczna lista będzie
jeszcze dłuższa
Zobacz więcej

LICZYMY NA WIĘCEJ:

Ubiegłoroczna — piąta edycja rankingu e-Gazele Biznesu zgromadziła 307 najbardziej dynamicznie rozwijających się firm z branży e-handlu. Szybki rozwój tej dziedziny biznesu pozwala się spodziewać, że tegoroczna lista będzie jeszcze dłuższa Fot. Marek Wiśniewski

Pierwowzorem zestawienia e-Gazel Biznesu jest „analogowy” ranking Gazele Biznesu, który nasza redakcja opracowuje już od 20 lat. Jedno i drugie zestawienie gromadzi małe i średnie firmy (stąd nazwa nawiązująca do małych, ale niezwykle dynamicznych przedstawicieli fauny), z tym że e-Gazele zarezerwowane są wyłącznie dla przedsiębiorstw działających w sieci.

Kto ma szansę na tytuł

Ponieważ firmy specjalizujące się w e-biznesie to bardzo często młode „organizmy gospodarcze”, przeto stosujemy wobec nich nieco łagodniejsze kryteria weryfikacji kandydatów. O ile „analogową” Gazelą Biznesu może zostać tylko firma, która w ciągu trzech kolejnych lat wykazała przyrost obrotów i zysku, o tyle od e-Gazel oczekujemy wykazania się przyrostem tych wskaźników tylko w dwóch następujących po sobie latach.

O tytuł e-Gazeli Biznesu może ubiegać się firma zajmująca się handlem w internecie, która w latach 2017-18 odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży i zysk w roku 2018.

Podobnie jak w latach wcześniejszych nie ograniczamy długości naszej listy. Ranking e-Gazele Biznesu będzie liczył tyle firm, ile spośród zgłoszonych spełni jego kryteria.

Jak powstaje ranking

Opracowaniem listy, podobnie jak w latach poprzednich, zajmą się specjaliści z firmy ARC Rynek i Opinia. Zweryfikują oni wyniki tych przedsiębiorstw, które wypełnią formularz zamieszczony na stronie www.pb.pl/egazele.

Aby nasz ranking był jak najbardziej kompletny, a odmalowany dzięki niemu obraz polskiego e-biznesu AD 2019 jak najbardziej bliski rzeczywistości, będziemy aktywnie docierać do kandydatów do tytułu e-Gazel Biznesu. Zajmą się tym ankieterzy ARC, którzy telefonicznie zaproszą przedsiębiorstwa trudniące się e-handlem do udziału w zestawieniu. Dane finansowe, o których podanie będą prosili, to przychody i zysk firm z lat 2017 i 2018.

Wyniki finansowe spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zostaną ponadto sprawdzone przez ARC w wywiadowni gospodarczej. Na liście rankingowej nie będziemy jednak publikowali konkretnych kwot, lecz wyłącznie wyrażony w procentach przyrost obrotów w branych pod uwagę latach. To właśnie ten przyrost będzie decydował o miejscu zajmowanym w rankingu.

Jaki mamy terminarz

Etap gromadzenia danych potrwa trzy miesiące — do 4 października. Następnie specjaliści ARC Rynek i Opinia zweryfikują zebrane wyniki i dostarczą naszej redakcjigotowe zestawienie. Ranking w postaci drukowanego dodatku do „Pulsu Biznesu” i na portalu internetowym Pb.pl zostanie opublikowany w końcu listopada.

Mimo że dla e-Gazel Biznesu środowiskiem naturalnym jest internet, w biznesie nie ma rzeczy cenniejszej niż możliwość spotkania i nawiązania bezpośrednich relacji. Okazją ku temu będzie gala zorganizowana w dniu publikacji rankingu. W odpowiednim czasie laureaci rankingu otrzymają od redakcji „Pulsu Biznesu” zaproszenia na to wydarznie. Udział w gali, podobnie jak w rankingu, jest bezpłatny. Zapraszamy do składania zgłoszeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Polecane