Liderzy rynku funduszy 2013

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 20-01-2014, 00:00

Noble, Investors i Aviva — to trzy TFI, dla których ubiegły rok był wyjątkowo udany pod względem wypracowanych wyników inwestycyjnych

„Dla mnie liczy się przede wszystkim jakość, a nie ilość. Nie interesuje mnie, ile kto ma aktywów, lecz czy zarabia dla klientów i akcjonariuszy” — dzięki takiemu podejściu Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI, ma dziś w ofercie jedne z najlepszych funduszy w Polsce. W 2013 r. niemal w każdej grupie porównawczej produkty zarządzane przez speców z Noble’a uplasowały się w ścisłej czołówce zestawienia. A że wysokie stopy zwrotu działają na inwestorów jak magnes, to i aktywa płyną szerokim strumieniem.

Zobacz więcej

Funduszowe gwiazdy:prezes Mariusz Staniszewski -Noble Funds TFI, prezes Zbigniew Wójtowicz - Investors TFI i prezes Marek Przybylski Aiva Investors TFI (FOT. MW)

Dość powiedzieć, że Noble Akcji Małych i Średnich Spółek, z portfelem sięgającym prawie 0,5 mld zł, stał się największym „misiem” na rynku. Za całokształt działalności towarzystwo zasługuje na wyróżnienie, czyli tytuł funduszowego lidera 2013 r. Podobne nagrody wędrują do Investors TFI oraz Avivy.

Wyścig o czołówkę

„Zależy nam na stabilnych, dobrych wynikach. Zawsze chcemy być w czołówce, ale niekoniecznie na pierwszym miejscu, bo zbyt często walka o pierwsze miejsce odbywa się kosztem zwiększonego ryzyka portfela” — mówił niedawno Andrzej Domański, zarządzający funduszami Noble Akcji Małych i Średnich Spółek oraz Mieszanym. Pierwszy zarobił w 2013 r. prawie 39 proc., plasując się na trzecim miejscu na podium, drugi zyskał 18,2 proc., zajmując tym samym drugie miejsce w grupie.

— Przy selekcji spółek najpierw szukam sektorów, które mogą zachowywać się najlepiej, a potem dobieram spółki. W procesie inwestycyjnym bardzo istotne są regularne spotkania z zarządami firm. Unikam spółek, które kontakt z inwestorami kończą w momencie wejścia na giełdę — tłumaczy Andrzej Domański.

Drugą gwiazdą Noble Funds TFI jest Andrzej Lis, który kieruje m.in. funduszem stabilnego wzrostu i akcyjnym. Jego osiągnięcia są również imponujące: stabilny zarobił 13,8 proc., czyli aż o 10 pkt proc. więcej od rywali, co zapewniło mu pozycję lidera w grupie. Akcyjny zyskał nieco więcej od indeksu WIG.

Zawsze chcemy być w czołówce, ale niekoniecznie na pierwszym miejscu, bo zbyt często walka o pierwsze miejsce odbywa się kosztem zwiększonego ryzyka portfela.

— Podstawowe narzędzie to analiza fundamentalna. Szukam spółek o dobrych fundamentach, zdrowym bilansie, generujących przepływy pieniężne. Jestem zdania, że w dłuższym terminie fundamenty zawsze się obronią — ujawnia Andrzej Lis.

Towarzystwo z grupy Leszka Czarneckiego oprócz ponadprzeciętnych wyników może się także poszczycić sporą popularnością. W 2013 r. do portfeli funduszy napłynęło na czysto ponad 0,6 mld zł świeżej gotówki. Takiego bilansu sprzedaży może tylko pozazdrościć np. Aviva Investors TFI, które — choć również mile zaskoczyło wysokimi stopami zwrotu — nie skłoniło inwestorów do zakupu jednostek. Z danych Analiz Online wynika, że w całym ubiegłym roku TFI pozyskało zaledwie 2 mln zł netto.

Nowe oblicze

Investors TFI przeszło w ubiegłym roku totalną metamorfozę. Produkty akcyjne poprawiły selekcję spółek, a dłużne przeprosiły się z obligacjami korporacyjnymi. Rezultaty widać gołym okiem. Investor Top 25 Małych Spółek zarobił 41,2 proc. i został najbardziej zyskownym „misiem” na rynku, a Investor Akcji, zyskując prawie23 proc., nie tylko pobił benchmark o 15 pkt proc, ale też zdystansował dotychczasowego lidera, czyli Quercusa Agresywnego.

Investor Zabezpieczenia Emerytalnego powiększył portfele o 10,2 proc., co zapewniło mu trzecie miejsce w grupie, a Investor Zrównoważony z wynikiem 15,6 proc. zajął pierwsze miejsce na podium. Klienci zdają się nowego oblicza Investors TFI jeszcze nie dostrzegać, bo na tle konkurencji ubiegłoroczne napływy do funduszy były raczej mizerne (72 mln zł netto).

Być może inwestorom tkwi jeszcze w pamięci wpadka, jaką zaliczył w 2012 r. flagowy Investor FIZ, specjalizujący się w strategiach aktywnej alokacji, który przez nietrafione inwestycje, m.in. w rosyjskie spółki z sektora infrastrukturalnego, oraz znaczną ekspozycję na emerging markets stracił w zaledwie jeden miesiąc 25 proc. Ale również w jego przypadku 2013 r. przyniósł miłą niespodziankę, czyli 3,5-procentowy zarobek, choć wydawać by się mogło, że na zyski z tego funduszu długo przyjdzie czekać.

To już tradycja

Klienci towarzystwa kierowanego przez Marka Przybylskiego zdążyli się już przyzwyczaićdo wysokich stóp zwrotu funduszy akcyjnych, które zarządzający z Avivy wypracowują zwłaszcza na rynku byka. Nie zawiedli się także w 2013 r. W czołówce zestawienia znalazły się m.in. Aviva Investors Nowych Spółek, Polskich Akcji, a także Stabilnego Inwestowania i Zrównoważony.

— Koncentrujemy się na mniejszych spółkach i nie podejmujemy agresywnych zakładów alokacyjnych. Realizujemy zespołowe podejście do zarządzania, polegające na specjalizacji w poszczególnych sektorach, co pozwala zrealizować szerszą gamę pomysłów inwestycyjnych, w tym emisji małych spółek, nawet notowanych na NewConnect — tłumaczy Rafał Janczyk, dyrektor inwestycyjny w Aviva Investors.

O ile jednak dobre wyniki funduszy akcyjnych można uznać za standard, o tyle miłym zaskoczeniem są osiągnięcia inwestycyjne produktów dłużnych, które zawstydzić mogą nawet dotychczasowego lidera w tej dziedzinie, czyli Union Investment TFI. Aviva Investors Obligacji Dynamiczny zarobił 5,3 proc. — dwa razy więcej od średniej w grupie, podczas gdy UniObligacje Aktywny zyskał 2,4 proc., a UniKorona Obligacje zaledwie 0,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Liderzy rynku funduszy 2013