Likwidacja euro to abstrakcja

Krzysztof Pietraszkiewicz
opublikowano: 02-12-2011, 00:00

PYTANIE CZYTELNIKA

Witam, mam kredyt w euro. Co się stanie, gdy upadnie strefa euro? Mój kredyt będzie w nieistniejącej walucie. Tymczasem umowa kredytowa nie przewiduje takiego rozwiązania.

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

KRZYSZTOF PIETRASZKIEWICZ

prezes Związków Banków Polskich

Kreślimy tutaj scenariusz tak abstrakcyjny, grożący niewyobrażalnymi konsekwencjami zarówno dla poszczególnych państw, dla realnej gospodarki, rynków finansowych i w konsekwencji także dla gospodarstw domowych, że nawet trudno je oszacować. Mielibyśmy do czynienia z olbrzymim spadkiem zaufania do całych państw i do instytucji finansowych, co przełożyłoby się już nie tylko na kryzys ekonomiczny, ale również społeczny. Także u nas, jako gospodarki mocno skorygowanej ze strefą euro: nastąpiłby czasowy spadek tempa rozwoju gospodarczego i kłopot z finansowaniem przez sektor bankowy deficytu budżetowego.

Dlatego trzeba skoncentrować wszystkie wysiłki, by do takiego scenariusza nie dopuścić. Wierzę, że świat jest już tak zmęczony kryzysem, że jest na tyle zmobilizowany, by nie dopuścić do dalszego nakręcania spirali zadłużeniowej.

Kryzysem trzeba i — o czym jestem przekonany — można zarządzać. Oczywiście możliwa jest jakaś reorganizacja, ograniczenie strefy euro. Ale jej całkowity upadek już nie. Nie można do tego dopuścić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Pietraszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy