Likwidacja rachunku to krok za daleko

KOMENTARZ, red. Anna Gołasa
opublikowano: 10-03-2015, 00:00

Propozycja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dotycząca nowelizacji ustawy deweloperskiej w zakresie likwidacji otwartych rachunków powierniczych to krok za daleko i zbyt duża ingerencja w rynek mieszkaniowy.

Wbrew założeniom projekt UOKiK raczej nie podniesie bezpieczeństwa na rynku, a jeśli już — to nieznacznie. Natomiast w dłuższym czasie może skutkować wyższymi cenami mieszkań.

Pomysł UOKiK może wyeliminować nie tylko mniejszych i mniej wiarygodnych deweloperów.

Likwidacja otwartego rachunku powierniczego może także dotknąć większych graczy i znacznie ograniczyć konkurencję. Skutki odczują zarówno deweloperzy, jak i cała branża budowlana oraz klienci, którzy prawdopodobnie będą musieli zapłacić znacznie więcej za metr kwadratowy. Wydaje się, że poziom ochrony konsumenta wprowadzony ustawą deweloperską z 2012 r. jest już bardzo zadowalający i ogranicza ryzyko związane z zakupem mieszkania, a dalsze ograniczenie swobody działalności deweloperskiej może tylko negatywnie odbić się na rynku.

Ustawa deweloperska dodatkowo zwiększyła obowiązek informacyjny dewelopera. W rezultacie klient, który dziś kupuje mieszkanie, i klient, który nabywał nieruchomość 4-5 lat temu, są w zupełnie innej sytuacji. Dziś coraz częściej mamy do czynienia ze świadomym swoich praw konsumentem, który ma względnie dużą wiedzę na temat inwestycji czy nawet konstrukcji umowy deweloperskiej. Obowiązek informacyjny sprzedawców rozszerzyła też ustawa o prawach konsumenta, która weszła w życie pod koniec 2014 r. Firma deweloperska musi szczegółowo informować m.in. o formie finansowania inwestycji, a więc de facto o tym, co się dzieje z wpłaconymi pieniędzmi. Warto to również wziąć pod uwagę, oceniając pomysł UOKiK dotyczący planów likwidacji otwartego rachunku powierniczego. © Ⓟ

JAKUB ZAGÓRSKI, dyrektor sprzedaży i marketingu, członek zarządu Skanska Residential Development Poland

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ, red. Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu