Likwidacja ulgi odsetkowej od stycznia 2007 r.

(Marek Druś)
opublikowano: 23-10-2006, 17:51

Dzięki uldze można odliczać od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytu na zakup, budowę nowego domu lub mieszkania.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku PIT przewiduje likwidację ulgi odsetkowej od stycznia 2007 r. Według sejmowej Komisji Finansów, przyjęcie ustawy możliwe jest jeszcze w tym tygodniu.

Ulga pozwala na odliczenie od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu na zakup, budowę nowego domu lub mieszkania.

Projekt noweli ustawy o PIT przewiduje likwidację ulgi odsetkowej, z zachowaniem praw nabytych do końca 2027 r. Oznacza to, że z prawa do odliczania odsetek w kolejnych latach będą mogły skorzystać osoby, które w latach 2002-2006 uzyskały kredyt na cele mieszkaniowe.

Ulga odsetkowa przysługuje osobom, które nie korzystały z dawnej ulgi budowlanej - powiedział w poniedziałek PAP ekspert KPMG Jan Jodłowski. Ulgę można odliczyć w roku nabycia nieruchomości, a nie zaciągnięcia kredytu. Dodał, że podatnicy, którzy nabędą prawo do ulgi przed końcem 2006 r., będą mogli odpisywać od dochodu spłacone odsetki od kredytu do końca 2027 r.

"Limit kredytu, którego odsetki podlegają odliczeniu, wynosi 189 tys. zł" - powiedział.

Marek Hajbos z resortu finansów poinformował, że z ulgi odsetkowej w 2005 r. skorzystało 62 tys. 775 podatników. "Nie jest możliwe podanie liczby wszystkich podatników, którzy począwszy od 2002 r. skorzystali z omawianego odliczenia, gdyż ulga ta jest wieloletnia, stąd też w poszczególnych latach z preferencji tej mogli korzystać ci sami podatnicy" - wyjaśnił Hajbos.

Hajbos poinformował, że nie przewiduje się innego rozwiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych, które zastępowałoby ulgę odsetkową. Do pozapodatkowych rozwiązań, wspierających zakup nowych mieszkań, zaliczył ustawę o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Przyjęta przez Sejm w lipcu ustawa przewiduje zwrot 50 proc. odsetek od kredytów preferencyjnych, zaciąganych przez rodziny na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego. Dofinansowanie będzie udzielane przez osiem lat od pierwszej spłaty odsetek. Będzie stosowane na pokrycie kosztów budowy mieszkania, domu jednorodzinnego lub pokrycie wkładu budowlanego w spółdzielni mieszkaniowej.

Zgodnie z ustawą, dofinansowywane będą mieszkania o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 75 m kw. oraz domy jednorodzinne o powierzchni do 140 m kw. Według resortu budownictwa, w latach 2007- 2019 budżet dopłaci do oprocentowania kredytów mieszkaniowych 7,5 mld zł.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Likwidacja ulgi odsetkowej od stycznia 2007 r.