Listopad w krajowych TFI

Jagoda Fryc
opublikowano: 12-12-2011, 00:00

W ubiegłym miesiącu aktywa funduszy inwestycyjnych znów stopniały. Klienci wciąż wycofują pieniądze.

W listopadzie koniunktura nie sprzyjała krajowym TFI. Na wartość portfeli funduszy negatywnie wpłynęły spadki, które na początku miesiąca przetoczyły się przez światowe parkiety. W dalszym ciągu inwestorom towarzyszy też awersja do ryzyka związana z kryzysem w strefie euro. Widać to gołym okiem. Kolejny miesiąc z rzędu klienci TFI więcej wypłacili, niż wpłacili.

Według szacunków Analiz Online, listopadowy bilans sprzedaży wyniósł -0,8 mld zł, czyli tylko o 0,1 mld zł mniej niż w październiku. Na koniec ubiegłego miesiąca 34 towarzystwa zarządzały aktywami wartymi 114,3 mld zł. To więcej niż w październiku, jednak wzrost jest konsekwencją debiutu Forum TFI, które od listopada dołączyło do grona towarzystw, dzielących się danymi o swoich aktywach.

Debiutant posiada w ofercie fundusze o charakterze niepublicznym i zarządza portfelami o wartości 6,8 mld zł, co daje mu 7. miejsce na rynku pod względem wielkości aktywów. Gdybyśmy pominęli nowicjusza, aktywa funduszy w listopadzie byłyby niższe o 2,2 mld zł. Listopadowe przeceny na giełdzie skutecznie pogrążyły cały październikowy zarobek.

WIG zanurkował o 4 proc. Niesprzyjająca koniunktura w największym stopniu odbiła się na portfelach funduszy z udziałem akcji, których aktywa spadły o 5,4 proc. Wzrost odnotowały jedynie fundusze akcji amerykańskich i europejskich rynków rozwiniętych, a także akcji rosyjskich. Ma to jednak związek z dodatnimi stopami zwrotu, jakie wypracowały te fundusze w listopadzie (głównie za sprawą słabej złotówki względem euro i dolara).

Fundusze mieszane, które już od dłuższego czasu borykają się z odpływem klientów, straciły w listopadzie 4,6 proc. aktywów. Na koniec ubiegłego miesiąca w portfelach funduszy zrównoważonych i stabilnego wzrostu było 22,3 mld zł, co daje ponad 20 proc. udziału w rynku. Dużo działo się w grupie funduszy dłużnych, z których jeszcze w październiku klienci masowo wycofywali pieniądze i wpłacali do pieniężnych i gotówkowych. W listopadzie sytuacja była zupełnie odwrotna.

Mimo wzrostu awersji do ryzyka inwestorzy rezygnowali z funduszy pieniężnych, co w efekcie sprowadziło ich aktywa do poziomu 19 mld zł. Z kolei dobra passa powróciła do funduszy dłużnych, które dzięki napływowi świeżego kapitału powiększyły portfeleo 1,1 proc. (na koniec listopada zarządzały 19,7 mld zł).

Z kolei na skutek zakończenia działalności jednego z funduszy ochrony kapitału aktywa w tym segmencie rynku skurczyły się o 2,5 proc. Listopad okazał się bardzo łaskawy dla funduszy zamkniętych, skierowanych do określonych inwestorów. Największy wzrost aktywów odnotowały fundusze sekurytyzacyjne (9,7 proc.), inwestujące w wierzytelności. Na skutek uruchomienia dwóch nowych funduszy nieruchomości w PZU TFI, ta grupa funduszy powiększyła w listopadzie portfele o 6,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu