Listy PiS do europarlamentu będą gotowe po świętach

PAP
opublikowano: 06-04-2009, 21:53

Listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do  europarlamentu będą zatwierdzone przez kierownictwo partii po świętach wielkanocnych. Wcześniej muszą to zrobić struktury regionalne. Największą niewiadomą pozostaje lista PiS w Wielkopolsce, gdzie miał startować europoseł Marcin Libicki.

Do Parlamentu Europejskiego będzie startować kilkunastu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Według informacji PAP, PiS chce też namówić do kandydowania znane osoby ze świata nauki i kultury.

Jak winika z informacji uzyskanych przez PAP, PiS ma problem z "jedynką" na liście w Wielkopolsce, gdzie miał startować Marcin Libicki, w obecnej kadencji PE - przewodniczący Komisji Petycji. Jego kandydatura nie została do poniedziałku zaakceptowana przez władze partii, co ma związek z problemami lustracyjnymi europosła.

W minionym tygodniu Sąd Okręgowy w Poznaniu rozpoczął proces lustracyjny Libickiego. Wniosek w tej sprawie złożył sam europoseł. Według informacji zebranych przez IPN Libicki miał współpracować ze służbami specjalnymi PRL przy okazji akcji przeciwko zachodnim dyplomatom w Poznaniu. Libicki od początku zaprzeczał informacjom o współpracy.

Według informacji PAP miejsce Libickiego mógłby zająć inny europoseł - pochodzący z Wielkopolski Konrad Szymański lub eurodeputowany Ryszard Czarnecki. Do wysokich miejsc na liście pretendują też posłowie: Adam Hofman, Tomasz Górski, Witold Czarnecki. "Brane pod uwagę są różne warianty, także ten z moim udziałem" - powiedział PAP Witold Czarnecki.

Także poseł z Piły Maks Kraczkowski nie wyklucza kandydowania. "Ja swoją rolę widzę tu w polskim parlamencie, ale jeśli rada regionalna tak zadecyduje, wystartuję w wyborach" - powiedział PAP.

W okręgu dolnośląskim jedynką będzie prezydencki minister prof. Ryszard Legutko, natomiast dwójką ma być Konrad Szymański lub Ryszard Czarnecki.

Wiadomo już też, kto będzie "jedynką" w Łodzi i w okręgu obejmującym województwo kujawsko-pomorskie. Jak poinformował w poniedziałek PAP poseł Jarosław Jagiełło, liderem listy PiS w okręgu łódzkim będzie związana z Radiem Maryja obecna posłanka do PE Urszula Krupa. Dodał, że drugie miejsce przypadło europosłowi, działaczowi PSL Piast Januszowi Wojciechowskiemu.

Wszystko też wskazuje na to, że b.poseł i b.senator Kosma Złotowski będzie otwierał listę PiS w okręgu kujawsko-pomorskim. Jak powiedział PAP poseł Tomasz Latos na jednym z czołowych miejsc może znaleźć się "znana osoba spoza świata polityki - młoda atrakcyjna kobieta z kręgów artystycznych".

Według informacji PAP kandydować z tego okręgu mogą m.in. posłanka Anna Sobecka i Łukasz Zbonikowski.

Z okręgu zachodniopomorsko-lubuskiego jako "jedynka" wystartuje b.minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Propozycje kandydowania w eurowyborach dostali też regionalni parlamentarzyści: Mirosława Masłowska, Czesław Hoc, Marek Ast, Władysław Dajczak, Jerzy Materna, Elżbieta Rafalska.

"Do tych osób zwróciliśmy się z propozycją kandydowania. Czy jednak te nazwiska znajdą się na ostatecznej liście, zależy od decyzji podjętych przez Radę Polityczną PiS. Na naszych listach jest obecnie więcej nazwisk niż miejsc" - poinformował koordynator wyborczy PiS w okręgu Andrzej Hoehle.

W Lubelskiem na czele listy PiS będzie obecny europoseł Mirosław Piotrowski, historyk z KUL, wybrany do PE z listy LPR. W poprzednich wyborach zdobył najwięcej głosów w regionie. Jego nazwisko podał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Pierwsze miejsce na liście PiS w okręgu warmińsko-mazurskim i podlaskim otrzyma poseł PiS Jacek Kurski. "Ta kandydatura jest pewna i tu się nic nie zmieni" - powiedział PAP szef regionalnego PiS w Olsztynie Jerzy Szmit.

Jak dodał w najbliższych dniach zapadną decyzje o kolejnych posłach z regionu, którzy mają się znaleźć na liście do PE. "Myślimy o posłach: Iwonie Arent oraz Jerzym Gosiewskim. Chcemy też, by na listach znalazł się ktoś z naszych działaczy z Ełku" - dodał Szmit. Ostateczne listy PiS w tym okręgu mają zostać ustalone w środę wieczorem.

Na Podkarpaciu bez niespodzianek. Liderem listy PiS będzie 36- letni Tomasz Poręba. Sekretarz zarządu okręgu partii w Przemyślu, Krzysztof Sobolewski powiedział PAP, że ostateczny kształt listy będzie znany w środę. Nie wykluczył, że wśród kandydatów do europarlamentu znajdą się posłowie PiS z Podkarpacia.

"Jedynką" na liście w okręgu małopolskim-świętokrzyskim będzie Zbigniew Ziobro - zdecydowała w poniedziałek wieczorem rada regionalna partii. Na drugim miejscu znalazł się poseł PiS Paweł Kowal, a na trzecie rekomendowano przedstawiciela woj. świętokrzyskiego, b. senatora Jacka Włosowicza. "Lista jednogłośnie, bez żadnej wątpliwości uzyskała rekomendację władz regionalnych" - powiedział PAP wiceprzewodniczący małopolskiego PiS poseł Andrzej Adamczyk.

Do środy swoich kandydatów przedstawią lokalne struktury na Mazowszu i w Warszawie. Liderem warszawskiej listy będzie prezydencki minister Michał Kamiński. Kolejne miejsca zajmą eurodeputowana Ewa Tomaszewska i poseł Arkadiusz Mularczyk.

Na Mazowszu za rzecznikiem partii europosłem Adamem Bielanem znajdą się m.in. eurodeputowany PSL-Piast Zbigniew Kuźmiuk i b.poseł I, III i IV kadencji Gabriel Janowski.

Posłowie pojawią się również na śląskich listach. Liderem pozostaje politolog Marek Migalski. O wejście do PE zawalczą prawdopodobnie m.in. posłanka Izabela Kloc i Bolesław Piecha.

Posłowie Tadeusz Cymański i Jolanta Szczypińska mają być kandydatami PiS z Pomorza. Listę w tym okręgu otworzy eurodeputowana Hanna Foltyn-Kubicka. Z drugiego miejsca wystartuje radna sejmiku pomorskiego, architekt Anna Gwiazda (siostra b. działacza Solidarności Andrzeja Gwiazdy).

Na trzecim miejscu znalazł się b. dyrektor pomorskiego NFZ Mirosław Górski. Następne miejsca na liście, według propozycji kierownictwa pomorskiego PiS, zajmują Szczypińska oraz Cymański.

Rada Polityczna PiS, która zatwierdzi propozycje regionów, prawdopodobnie odbędzie się po świętach wielkanocnych.

Komitety wyborcze mają czas do 28 kwietnia na zgłoszenie do PKW okręgowych list kandydatów na posłów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Listy PiS do europarlamentu będą gotowe po świętach