Litwa zwiększa wydatki na obronę

DI, PAP
opublikowano: 29-03-2014, 15:04

Litwa będzie konsekwentnie zwiększała wydatki na obronność, by w 2020 roku wyniosły one 2 proc. PKB – uzgodniły w sobotę litewskie partie polityczne.

W podpisanym porozumieniu odnotowuje się, że obronność jest wzmacniana „w reakcji na zmiany geopolityczne i stan bezpieczeństwa w Europie po agresji Rosji na Ukrainę”.

Litwa na obronę przeznacza ledwie 0,8 proc. PKB. Mniej na obronę w Pakcie Północnoatlantyckim przeznacza tylko Luksemburg.

Liderzy litewskich partii parlamentarnych podpisali porozumienie podczas uroczystości z okazji 10. rocznicy przystąpienia kraju do NATO, która jest obchodzona w sobotę.

Początkowo litewski rząd zakładał zwiększenie wydatków na obronę w przyszłym roku do 1 proc. PKB, a następnie, każdego roku, zwiększając wydatki o 0,1 proc., osiągnąć 2 proc. do 2026 roku.

Plany rządu uległy zmianie po czwartkowym orędziu litewskiej prezydent, w którym Dalia Grybauskaite zaznaczyła, że z uwagi na obecną sytuację wydatki na obronę należy zwiększać intensywniej i wymagany pułap ma być osiągnięty w ciągu najbliższych pięciu lat.

„W ostatnich dniach słowa wolność, niepodległość, suwerenność, integralność terytorialna oraz pokój zyskały nową wartość (...) Wojna i okupacja nie są już terminami historycznymi, lecz realnym zagrożeniem na kontynencie europejskim” - powiedziała Grybauskaite.

Podczas sobotnich uroczystości z okazji 10. rocznicy przystąpienia Litwy do NATO, które odbyły się w Wilnie na placu przed urzędem prezydenta, Grybauskaite zaznaczyła, że agresja Rosji na Ukrainie potwierdziła, że „decyzja Litwy ws. przystąpienia do NATO była słuszna i ważna”.

Litwa, Łotwa i Estonia przystąpiły do NATO 29 marca 2004 roku. Od pierwszego dnia członkostwa w Pakcie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich rotacyjnie strzegą myśliwce sojuszników, gdyż państwa bałtyckie nie mają lotnictwa bojowego.

Na początku marca bałtycka misja patrolowa NATO został wzmocniona. Do czterech amerykańskich myśliwców stacjonujących obecnie na północy Litwy w Zokniai, dołączyło sześć amerykańskich myśliwców F-15 i dwa samoloty-cysterny.

Od maja misję patrolową nad Litwą, Łotwą i Estonią od Amerykanów przejmą Polacy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu