LNG obsłuży też Skandynawów

Anna Bytniewska
opublikowano: 05-03-2010, 00:00

Gaz-System dostał solidny

Gaz-System dostał solidny

zastrzyk z Brukseli, który

otworzy nowe perspektywy

handlu gazem.

Operator systemu przesyłowego ma dobrą passę. Przedwczoraj jego spółka Polskie LNG podpisała umowę z 11 bankami, która zapewni mu 1 mld EUR na budowę terminalu LNG w Świnoujściu. Wczoraj z kolei Komisja Europejska (KE) przydzieliła Gaz-Systemowi finansowanie na cztery projekty gazowe za 154,9 mln EUR. Tylko na budowę terminalu LNG pójdzie 80 mln EUR.

Serce regionu...

Co ciekawe, wśród inwestycji dofinansowanych przez KE znajdują się projekty gazociągów Skanled/Baltic Pipe, na które Gaz-System otrzymał 50 mln EUR. Problem w tym, że Skanled, który miał łączyć Półwysep Skandynawski z Danią, został zawieszony, a projekt gazociągu Baltic Pipe (Dania—Polska) czeka aż znajdą się chętni, by przesyłać nim gaz. Okazuje się, że w przyszłości Baltic Pipe i terminal LNG świetnie się komponują.

— Połączenie terminalu przez polski system przesyłowy z gazociągiem Baltic Pipe umożliwi w przyszłości krajom skandynawskim dostęp do globalnego rynku LNG z wykorzystaniem terminalu w Świnoujściu. Ten projekt przyczyni się więc do lepszej integracji rynków regionalnych w rejonie Bałtyku i podniesie bezpieczeństwo dostaw — nie tylko potencjalnych dostaw z Norwegii, ale także umożliwi krajom skandynawskim korzystanie z terminalu LNG w Świnoujściu — podkreśla Małgorzata Polkowska, rzecznik operatora.

Jesienią ubiegłego roku Gaz–System otrzymał wsparcie z Unii Europejskie (3,2 mln EUR) na badanie dna morskiego i przygotowania techniczne dotyczące budowy gazociągu Baltic Pipe.

— Jeśli pojawi się zainteresowanie jego wykorzystaniem, wówczas będziemy gotowi, by szybko przystąpić do realizacji Baltic Pipe — mówi Małgorzata Polkowska.

...wsparcie przy granicach

Bruksela wsparła też finansowo budowę interconnectora, łączącego Polskę i Czechy. Gaz-System otrzymał na budowę tego gazociągu 10,5 mln EUR. Kwota 3,5 mln EUR trafiła do partnera polskiej firmy w tym projekcie — RWE Transgas Net.

Kolejny zastrzyk (14,4 mln EUR) pójdzie na rozbudowę systemu gazociągów na Dolnym Śląsku. To umożliwi zwiększenie możliwości transportu gazu z Niemiec do 1,5 mld m sześc. w 2011 r.

— W ramach tego projektu będą dofinansowane: modernizacja gazociągu Dziwiszów-Taczalin oraz budowa gazociągu Taczalin—Radakowice—Gałów i tłoczni gazu Jeleniów II, a także rozbudowa punktu odbioru gazu w Lasowie — wylicza Małgorzata Polkowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu