Lobby biopaliw trzęsie rządem

Anna Bytniewska
opublikowano: 05-04-2007, 00:00

Szef Samoobrony postanowił kolejny raz zawalczyć o wsparcie dla producentów biopaliw. Na szali położył koalicję.

Szef Samoobrony postanowił kolejny raz zawalczyć o wsparcie dla producentów biopaliw. Na szali położył koalicję.

Kruchy okazał się pokój między Zytą Gilowską, minister finansów, a Andrzejem Lepperem, ministrem rolnictwa.

Okazało się, że program promocji biopaliw na lata 2008-14 przygotowany przez resort gospodarki i 19- -procentowa ulga w CIT oferowana przez resort finansów podobają się tylko autorom.

Smutek księgowego

Program promocji biopaliw spadł z porządku obrad wtorkowej Rady Ministrów. Wczoraj Andrzej Lepper zagroził, że jeżeli wytwórcy biokomponentów nie otrzymają takiego wsparcia, które by uczyniło ich produkcję opłacalną, a rolnicy nie będą mogli sprzedać rzepaku po cenie wyższej niż 600 zł za tonę, to Samoobrona wyjdzie z koalicji. Dla Leppera ceny stały się gorącym tematem, bo na rynku jest nadpodaż 600 tys. ton.

Czy ministerstwa gospodarki i finansów się ugną? To zależy od premiera.

Program dla biopaliw ma być omawiany na kolejnym posiedzeniu rządu.

— Możliwości zwiększenia ulg akcyzowych zostały już wyczerpane. Ale jeżeli rząd postanowi przyznać większe wsparcie finansowe dla branży biopaliwowej, to Ministerstwu Finansów pozostanie tylko rola księgowego — komentuje Jakub Lutyk, rzecznik resortu.

Zła statystyka

Lobby biopaliwowe jest zadowolone z szansy na zmianę programu. Zdaniem Krajowej Izby Biopaliw (KIB), był on oparty na złych założeniach.

— W 2006 r. ceny paliw konwencjonalnych były wyższe. Teraz spadły i różnica jest mniej korzystna dla biopaliw, a więc wsparcie finansowe ich produkcji powinno być większe — podkreśla Tomasz Pańczyszyn, dyrektor Krajowej Izby Biopaliw.

KIB podkreśla, że oba ministerstwa nie przedstawiły prognozy wysokości akcyzy na paliwa konwencjonalne do 2014 r.

— Mijają unijne okresy przejściowe dotyczące akcyzy i wkrótce będziemy musieli dostosować jej stawki do poziomu UE. Paliwa więc zdrożeją. Ulga akcyzowa powinna podążać za rosnącą akcyzą — twierdzi Tomasz Pańczyszyn.

Krajowa Izba Biopaliw popiera przygotowany przez Samoobronę projekt zmian w ustawie akcyzowej: stawka podatku na biokomponenty miałaby wynieść 1882 zł za 1000 litrów.

Jeśli zostaną użyte do paliw silnikowych, wyniosłaby 0 zł za 1000 litrów, ale wtedy podatek za biopaliwa ustalany byłby w taki sposób, że od stawki akcyzy na paliwa konwencjonalne odejmowano by iloczyn 1882 zł i objętości dodanych biokomponentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lobby biopaliw trzęsie rządem