Lockheed Martin powołał grupę firm do współpracy przy offsecie

18-12-2002, 16:31

Lockheed Martin powołał w środę Polską Grupę Przemysłową, nieformalne stowarzyszenie 40 polskich firm, które będą uczestniczyć w programie offsetowym samolotu F-16.

- Mamy nadzieję, że F-16 wygra przetarg na samolot wielozadaniowy - powiedział na środowej konferencji Philip Georgariou, dyrektor regionalny ds. współpracy gospodarczej Lockheed Martin Aeronautics Company.

Georgariou nie podał jednak, jakie firmy należą do Polskiej Grupy Przemysłowej, ponieważ grupa nie została jeszcze powołana formalnie. Wymienił jedynie przedsiębiorstwa, z którymi koncern prowadzi rozmowy: Mielec, Świdnik i Computerland.

Dzięki przynależności do grupy, polskie firmy będą mogły nawiązać szerokie kontakty międzynarodowe z firmami amerykańskimi oraz innymi partnerami LM. Firmy te będą także uczestniczyły w projektach koncernu, nie związanych z offsetem.

Warunkiem przynależności do grupy jest wybranie tych firm przez Ministerstwo Gospodarki do uczestnictwa w programie offsetowym. Grupa straci jednak rację bytu, jeśli F-16 nie wygra przetargu.

W przetargu na samolot wielozadaniowy biorą udział amerykański F-16 C/D Block 50/52 oferowany przez Lockheed Martin, Gripen oferowany przez konsorcjum szwedzko-brytyjskie Gripen International oraz francuski Mirage 2000-5 Mk2 proponowany przez grupę skupioną wokół Dassault Aviation.

Umowa offsetowa musi być podpisana w ciągu 60 dni od podpisania kontraktu na zakup samolotu. Od momentu ogłoszenia zwycięzcy w przetargu, co ma nastąpić 27 grudnia, Ministerstwo Obrony Narodowej ma 45 dni na podpisanie umowy na zakup samolotów.

DA, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lockheed Martin powołał grupę firm do współpracy przy offsecie