Łódź ciągnie Polskę w górę rankingu

opublikowano: 06-11-2017, 22:00

Polska znalazła się wśród pięciu krajów w Europie, w których operatorzy logistyczni dostrzegają najlepsze warunki do ulokowania magazynów.

Prologis Research i eyefortransport (EFT) przeprowadziły sondaż wśród operatorów logistycznych w Europie, by poznać najważniejsze kryteria determinujące wybór nowych miejsc na Starym Kontynencie. Badania prowadzono od lutego do maja 2017 r. i wzięło w nich udział 280 respondentów z różnych sektorów: od detalicznego przez motoryzacyjny po elektroniczny. Uwzględniono w nich 100 miejscowości w całej Europie i na tej podstawie powstał ranking pięciu krajów najlepszych w pięciu kategoriach.

Na podium

Polska, a konkretnie Łódź, znalazła się w pierwszej trójce krajów w kategoriach dostępności pracowników (1), całkowitego kosztu w stosunku do wartości (2) i otoczenia regulacyjnego (3), a pod względem infrastruktury transportowej zajęła piąte miejsce. W kategorii bliskości głównych centrów konsumpcji w pierwszej piątce znalazły się Niemcy, Holandia, Belgia, Wielka Brytania i Francja.

— Łódź położona w pobliżu skrzyżowania autostrad A1 z A2 oraz drogi ekspresowej S8 jest idealną lokalizacją dla logistyki krajowej i międzynarodowej. Większość firm, które lokują się w rejonie Łodzi, ma na celu dystrybucję na Polskę bądź na Europę — tłumaczy sukces tego regionu w badaniu Katarzyna Bojanowicz, dyrektor w dziale powierzchni przemysłowych i magazynowych firmy Cresa Polska. Z danych Cresy Polska wynika, że region Polski Centralnej jest dopiero czwartą co do wielkości lokalizacją na mapie centrów logistycznych w Polsce (1,60 mln mkw. całkowitej powierzchni). Wyprzedzają ją Warszawa i jej okolice (razem 3,20 mln mkw.), Górny Śląsk (2,06 mln mkw.) i Poznań (1,63 mln mkw.).

Popyt w Łodzi przewyższa podaż, a dostępność gotowej powierzchni magazynowej jest bliska zera (pustostany wynoszą 0,71 proc.). Pierwsza połowa 2017 r. zakończyła się w regionie rekordowo: w Polsce Centralnej zakontraktowano 477,8 tys. mkw. magazynów, prawie o 36 proc. więcej w porównaniu z całym 2016 r. Region Łodzi jest wyjątkowo atrakcyjny dla firm e-commerce. W najbliższym czasie sfinalizowane zostaną duże transakcje dla firm z tego sektora, które będą miały istotny wpływ na wzrost podaży. Ponadto w rejonie Łodzi fabryki mają firmy Bosh, Indesit, Dell i inni, którzy przyciągają do miasta magazyny swoich poddostawców.

— Przewaga popytu nad podażą wynika przede wszystkim z braku gruntów przygotowanych pod inwestycje przemysłowo-magazynowe. Niemniej jednak sytuacja powinna się zmienić z uwagi na to, że w najbliższym roku do dwóch niemalże wszyscy najważniejsi deweloperzy na polskim rynku mają w planach zaistnienie w tym regionie. Atrakcyjne stawki czynszu w rejonie Polski Centralnej wynikają ze stosunkowo atrakcyjnych cen gruntów, jak również rosnącej konkurencji — mówi Katarzyna Bojanowicz. Oczywiście region Warszawy i okolic zawsze będzie krajowym liderem ze względu na kryterium „bliskości głównych centrów konsumpcji”.

Wnioski dla Europy

Natomiast w skali europejskiej wg badania Prologis i EFT najlepszy jest Venlo w południowej Holandii. Rynki w krajach Beneluksu i w zachodnich Niemczech charakteryzują się dużym zagęszczeniem konsumentów i rozwiniętymi sieciami transportowymi, okazały się więc bezkonkurencyjne. Podsumowując ankietę, analitycy Prologis i EFT podkreślają, że dla operatorów logistycznych najważniejszymi kryteriami wyboru miejsca są: dostęp do handlu międzynarodowego, sieci gospodarcze i dostępność wykwalifikowanych pracowników. W przypadku Polski zwracano ponadto uwagę na niskie koszty pracy i elastyczność. Koszty całkowite mają dość małe znaczenie. Dawniej logistyka skupiała się na ich minimalizowaniu, a dziś wartość rozwiązań odgrywa coraz większą rolę w podejmowaniu decyzji. Dlatego w badaniu dobry wynik osiągnęło wiele krajów i rynków tradycyjnie postrzeganych jako drogie — na przykład Holandia, Niemcy, Belgia, Wielka Brytania i Francja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu