Czytasz dzięki

Łódź przeznaczy 600 tys. zł na Fundusz Filmowy

PAP
opublikowano: 26-02-2014, 10:22

Do 28 marca filmowcy mogą zgłaszać wnioski o dofinansowanie swoich projektów z Łódzkiego Funduszu Filmowego. O pieniądze mogą ubiegać się producenci filmów dokumentalnych, animowanych oraz fabularnych. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel ok. 600 tys. zł.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Łódzki Fundusz Filmowy utworzono - jako pierwszy w Polsce - w 2007 r. Na dofinansowanie z budżetu miasta mogą liczyć projekty realizowane w całości lub w części w Łodzi i regionie, przy wykorzystaniu łódzkich zasobów - lokalizacji zdjęciowych czy specjalistów.

Agata Magin z biura prasowego łódzkiego magistratu zwróciła uwagę, że wnioski oceniane są m.in. pod kątem walorów artystycznych, powiązania filmu z miastem i województwem oraz możliwości promocyjnych. Zgłoszone projekty ocenia rokrocznie grono ekspertów, wśród których są m.in. reżyserzy, producenci czy scenarzyści.

Magin przypomniała, że od 2007 roku fundusz dofinansował 40 produkcji na łączną kwotę prawie 5 mln zł. Miasto wsparło m.in. film "Wiosna 1941" w reż. Uri Barabasha, nagradzaną na całym świecie "Idę" w reż. Pawła Pawlikowskiego, nominowane do Oskara "W ciemności" w reż. Agnieszki Holland, "Mój rower" w reż. Piotra Trzaskalskiego, czy "Zabić bobra" w reż. Jana Jakuba Kolskiego.

Pieniądze otrzymały też animacje realizowane przez Se-Ma-For i Anima-Pol, a także filmy dokumentalne Grzegorza Królikiewicza, Roberta Glińskiego i Andrzeja Papuzińskiego. Ekipy produkcyjne wydały w tym okresie na terenie regionu łódzkiego ponad 30 milionów złotych.

Regulamin tegorocznej edycji oraz wniosek dostępne są na stronach internetowych Łódź Film Commission (www.lodzfilmcommission.pl) - czyli działającej od 2009 roku w strukturach łódzkiego magistratu instytucji, która pomaga producentom filmowym i promuje lokalną branżę filmową. Zajmuje się m.in. wyszukiwaniem lokalizacji do zdjęć filmowych, pomaga w załatwieniu pozwoleń, dostarcza filmowcom informacji o specjalistach.

Dokumenty można składać w wydziale kultury Urzędu Miasta Łodzi do dnia 28 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane