Łódź wchodzi do gry

opublikowano: 20-06-2016, 22:00

Dawna włókiennicza stolica Polski zaczyna się liczyć na rynku biurowym

Łódź staje się coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów jako jeden z ośrodków usług outsourcingowych — Od 2013 r. zatrudnienie w tym sektorze wzrosło o 40 proc. proc. Łódź jest także w czołówce najważniejszych ośrodków akademickich kraju, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia potrzeb firm outsourcingowych — mówi Jarosław Pilch, szef zespołu reprezentacji najemcy w dziale powierzchni biurowych Savills.

WŁAŚCIWY KIERUNEK:
WŁAŚCIWY KIERUNEK:
Od 2013 r. zatrudnienie w branży outsourcingowej w Łodzi wzrosło o 40 proc. Miasto jest także w czołówce najważniejszych ośrodków akademickich kraju, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia potrzeb firm z tego sektora — mówi Jarosław Pilch, szef zespołu reprezentacji najemcy w dziale powierzchni biurowych Savills.
ARC

Atrakcyjna opcja

Dzięki rozwojowi BPO w Łodzi od kilku lat bardzo dobrą passę notuje tamtejszy rynek biurowy. W 2014 r. i 2015 r. to właśnie tam podpisano największe umowy najmu w Polsce (21 tys. mkw. dla firmy Infosys w 2014 r. i 24 tys. mkw. dla mBanku w 2015 r.).

— Dzięki tym dwóm transakcjom popyt na biura sięgnął 45,8 tys. mkw. w 2014 r., zaś w ubiegłym roku osiągnął znakomity wynik 70 tys. mkw. Popyt w pierwszym kwartale 2016 r. wyniósł z kolei 13,2 tys. mkw. Biorąc pod uwagę szybki rozwój rynku i projekty planowane na następne lata, zakładamy, że Łódź będzie się cieszyła zainteresowaniem kolejnych firm, które będą tu widziały możliwość rozwoju działalności — prognozuje Izabela Ciszewska, starszy konsultant w dziale reprezentacji najemcy JLL. Jak wynika z danych tej firmy, na koniec I kwartału 2016 r. w Łodzi było 323,9 tys. mkw. biur, co dało miastu siódmą pozycję w Polsce po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach i Poznaniu.

Cała naprzód

Rosnący popyt na nowe przestrzenie do pracy nie uszedł uwadze deweloperów, którzy na koniec I kwartału 2016 r. budowali na łódzkim rynku 106,1 tys. mkw. biur, z czego w czerwcu do użytku oddano University Business Park II (19 tys. mkw.), najnowszą inwestycję firmy GTC. Jak informuje Izabela Ciszewska, największe obiekty w budowie to Przystanek mBank (firmy Ghelamco), Nowa Fabryczna A&B (firmy Skanska), Cross Point B&D(budowany przez Mermaid Properties) i Symetris Business Park I (inwestycja Echo Investment). Warto też zwrócić uwagę na coraz bogatszą ofertę zrewitalizowanych budynków pofabrycznych, m.in. takie jak wspomniana Skanska Nowa Fabryczna, która zostanie ukończona w 2017 r. — W 2018 r. na mapie Łodzi pojawią się kolejne tego typu duże budynki w centrum przy głównych arteriach miasta. Ponadto przez cały czas rewitalizowane będą również mniejsze budynki od 3 tys. do 5 tys. mkw. — zapowiada Zuzanna Krech, negocjator w dziale powierzchni biurowych na rynku łódzkim Cushman & Wakefield.

Warto poczekać

Niewielka odległość od Warszawy, ciągle udoskonalana infrastruktura drogowa i komunikacyjna, a także elastyczne podejście deweloperów sprawiają, że najemcami nowych biurowców są już nie tylko firmy działające w Łodzi, które powiększają powierzchnię, ale też nowi inwestorzy.

— Jeszcze kilka lat temu firma zainteresowana najmem biura powyżej 1 tys. mkw. w Łodzi miał do wyboru zaledwie dwa lub trzy miejsca. Budynków, które mogą zaoferować takie moduły od zaraz, jest teraz niewiele więcej, jednak w budowie jest kilka dużych obiektów. Najemca, który za kilka miesięcy chce się wprowadzić do biura o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych, wciąż zaczyna poszukiwania od „krótkiej listy”, na której znajduje się 3-5 budynków. Natomiast najemcy, którzy będą potrzebowali biur dopiero za 18-24 miesiące, mogą wybierać spośród około 10 budynków w ścisłym centrum albo w bliskiej odległości od niego — mówi Karolina Wilczak-Łuczyńska, starszy negocjator w dziale wynajmu powierzchni biurowych w Knight Frank.

Główna rola

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu to siła napędowa rynku i najszybciej rozwijający się dział polskiej gospodarki. Spółki deweloperskie przewidują, że to właśnie firmy z branży BPO będą ich najważniejszymi klientami. Dlatego już podczas projektowania budynków biorą pod uwagę preferencje najemców z tego sektora.

— Deweloperzy zaspokajają potrzeby klientów, a firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu słuchają swoich pracowników. Jeśli najemcy będą potrzebowali dużej części wspólnej do pracy, budynku zielonego, windy dla rowerów czy wielu usług na parterze — projekt zostanie zrealizowany z uwzględnieniem tych wymagań. Widziałabym tu pewne pole dla deweloperów i ich kreatywności. Nowoczesne budynki w centrum miasta można otworzyć dla ludzi. Biurowiec powinien się wtapiać w miasto, mieć zorganizowaną przestrzeń wspólną, np. tereny zielone. W ten sposób pracownicy nie będą się czuli odizolowani, mieszkańcy będą mogli korzystać z usług, a deweloper zadba o swój pozytywny wizerunek — sumuje Zuzanna Krech.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane