Łódzka strefa ma trzy duże projekty

opublikowano: 18-10-2018, 22:00

Colian, Maspex i Prowell zainwestują ponad 400 mln zł. W strefie przybyło jeszcze sześciu przedsiębiorców.

Dziewięć firm zainwestuje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Obiecują łącznie 467 mln zł nakładów i 1210 miejsc pracy. Wczoraj strefa wydała siedem zezwoleń i dwie — pierwsze w swojej historii — decyzje o wsparciu, czyli zgody na skorzystanie ze zwolnień podatkowych na nowych zasadach.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, której prezesem jest Marek
Michalik (pierwszy z prawej), a wiceprezeską Agnieszka Sygitowicz (pierwsza z
lewej), zajęła w rankingu najlepszych stref na świecie fDi Magazine czwarte
miejsce. W ubiegłym roku wydała 26 zezwoleń. Tylko wczoraj zgodę na inwestycje
odebrało dziewięć firm.
Zobacz więcej

ŚWIATOWA CZWÓRKA:

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, której prezesem jest Marek Michalik (pierwszy z prawej), a wiceprezeską Agnieszka Sygitowicz (pierwsza z lewej), zajęła w rankingu najlepszych stref na świecie fDi Magazine czwarte miejsce. W ubiegłym roku wydała 26 zezwoleń. Tylko wczoraj zgodę na inwestycje odebrało dziewięć firm. Fot. ARC

Te ostatnie trafiły do dużych producentów z branży spożywczej.

Colian, producent słodyczy, kulinariów i napojów, rozbuduje w Opatówku fabrykę oranżady Hellena i zbuduje magazyn wysokiego składowania. Wyda 116,8 mln zł i utrzyma 161 miejsc pracy.

— To kwestia bardzo dużego zapotrzebowania na nasze napoje, które dodatkowo podbiłogorące lato. Podjęliśmy więc decyzję o inwestycji, która podniesie efektywność i zwiększy produkcję o około 30 proc. — mówi Jan Kolański, prezes Coliana.

Unika odpowiedzi na pytanie, czy dzięki inwestycji firma pojawi się kolejnych napojowych kategoriach.

— Każda nowa technologia pozwala na wytwarzanie innych produktów. Dziś za wcześnie na szczegóły — ucina Jan Kolański.

Agrosnova z grupy Maspex kosztem co najmniej 130 mln zł rozbuduje zakład w Łowiczu i zwiększy moce produkcyjne linii dżemów (marka Łowicz) oraz keczapów i majonezów (Kotlin i Włocławek).

— To inwestycje mające na celu zwiększenie mocy produkcyjnych oraz rozwój zaplecza magazynowego — mówi Dorota Liszka, rzecznik Maspeksu Wadowice.

Nie chce deklarować, w których kategoriach wzrosną moce.

Inwestycji z branży spożywczej będzie więcej. Bakels, producent surowców i półproduktów dla branży cukierniczo-piekarsko-lodziarskiej, kosztem 12,4 mln zł zbuduje w Łodzi zakład wytwarzający sypkie komponenty i środki smarne. Przy fabryce powstanie specjalistyczny ośrodek kształcenia dla klientów. Takaokaya Europe, część japońskiej firmy rodzinnej z ponad 100-letnim doświadczeniem w produkcji nori, podstawowego składnika sushi, zainwestuje w Łodzi 2,4 mln zł i stworzy 12 miejsc pracy. Do produkcji będzie wykorzystywać algi hodowane w oceanie. Adamantis zamierza produkować żywność i napoje na bazie roślinnej — napoje sojowe, serki, lody i jogurty. Firma planowała inwestycję w strefie od dwóch lat. W tym czasie poszukiwała odpowiedniej linii produkcyjnej i technologii. Znalazła ją w Chinach. Wybuduje w Ostrzeszowie zakład za 2 mln zł i zatrudni 10 osób.

Największy pod względem nakładów projekt planuje Prowell, niemiecki producent tektury falistej głównie z makulatury, który w 2006 r. dostał zezwolenie na budowę fabryki w Strykowie. Zapowiedział wówczas 160 mln zł nakładów i utworzenie 50 miejsc pracy, a teraz obiecuje takiej samej wartości inwestycję i 104 etaty. 25 mln zł zainwestuje Intap, producent siedzeń i elementów wyposażenia wnętrz dla przemysłu motoryzacyjnego, m.in. dla Iveco, Fiata, Forda czy Renault. Rodzinna firma założona w 1980 r. wybuduje zakład w Brójce, zatrudni 20 osób i zwiększy liczbę pracowników do 180.

Famed Łódź, producent medycznych systemów oświetleniowych, zainwestuje 6,5 mln zł we wdrożenie do produkcji wynalazku chronionego patentem. Bluerank, firma zajmująca się marketingiem internetowym, która może pochwalić się wyróżnieniem Google’a, zainwestuje w Łodzi 1,9 mln zł i zatrudni 108 pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu