Łódzkie Gazele spieszą po dotacje

opublikowano: 20-02-2014, 00:00

Ranking „PB”: Pieniądze z Unii to ogromna pomoc dla firm, z której trzeba korzystać, póki jest dostępna — radzą łódzkie Gazele

PPHTU Adwa, producent i dystrybutor olejów, chemii samochodowej, środków smarnych dla motoryzacji, rolnictwa i przemysłu, to numer jeden w województwie łódzkim. Przychody firmy w 2012 r. sięgnęły aż 395,5 mln zł, co oznacza wzrost o 947 proc. w ciągu trzech lat. Drugie miejsce należy do DP System, podmiotu projektującego i budującego zaawansowane technicznie układy automatyki i zasilania elektryznego dla różnych gałęzi przemysłu. Na trzecim miejscu znalazła się firma Roka AI Kantorski, dbająca o czystość i bezpieczeństwo biur, fabryk, magazynów oraz hoteli.

W sumie w województwie łódzkim wyróżniliśmy w tym roku 269 dynamicznie rozwijających się małych i średnich firm, o 52 więcej niż w ubiegłorocznej edycji rankingu. Same Gazele przyznają, że miniony rok był dobry dla ich biznesów — tak stwierdziło aż 72 proc. obecnych na gali Gazel Biznesu w Łodzi przedsiębiorców. Jednym z powodów zadowolenia są pieniądze z Unii.

— Z dotacji korzystaliśmy, korzystamy i będziemy korzystać. To duża pomoc dla firm i warto się o nią postarać, dopóki jest taka możliwość — mówiła Alicja Wajchert, dyrektor zarządzający w Texpol Zakłady Pracy Chronionej.

Inne łódzkie Gazele zwracały uwagę, że kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrana kadra. Firmę tworzą przecież ludzie. Zastrzegały, że na pomoc rządu nie ma u nas co liczyć.

— Największy problem to skomplikowany system podatkowy — mówił Robert Owczarek, przes Plus-Dachy.

— W naszym kraju prawo zmienia się za często, w dodatku w złym kierunku. Ułatwienia są tylko pozorne, a możliwości swobodnej interpretacji przepisów coraz większe — wtórował mu Tomasz Raźniewski, prezes firmy BioAgro. Ranking najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm „Puls Biznesu” zorganizował już po raz czternasty. Jego autorem jest wywiadownia gospodarcza Coface.

Komentarz autora rankingu
Nie osiadajmy na laurach
GRZEGORZ SIELEWICZ
główny ekonomista Coface w Polsce
Liczba firm w regionie łódzkim, które zostały Gazelami Biznesu w bieżącym rankingu, powiększyła się o 24 proc. Żadne inne województwo nie odnotowało tak imponującej dynamiki, która robi wrażenie zwłaszcza w obliczu bardzo trudnego dla większości polskich przedsiębiorstw ubiegłego roku, a także na tle krajowej listy Gazel, z której w 2013 r. ubyło 70 firm. Województwo łódzkie jest również reprezentowane na podium klasyfikacji generalnej, dzięki firmie ADWA, zajmującej się produkcją i sprzedażą produktów petrochemicznych na rynku krajowym i zagranicznym, która zajęła trzecie miejsce w Polsce. Ranking Gazel Biznesu potwierdza, że polscy przedsiębiorcy są ambitni i pracowici. Wykazując się dużą wytrwałością i elastycznością w obliczu pojawiających się trudności, potrafią skutecznie zwiększać przychody i zyski. Wymagające kryteria rankingu sprawiają, że firmy, które przechodzą przez sito selekcyjne, można zdefiniować jako firmy sukcesu. Niemniej jednak przedsiębiorcy są świadomi, że trudniej utrzymać się w czołówce, niż do niej dołączyć. Wiedzą, że trwały sukces jest budowany długoterminowo wraz z zawieraniem kolejnych kontraktów, ekspansją sieci sprzedaży, ponoszeniem nakładów inwestycyjnych na rozwój firmy i ciągłym utrzymywaniem najwyższej jakości produktów i usług. Zagrożeniem dla firmy jest nie tylko zachłyśnięcie się odniesionym sukcesem, ale także — odwrotnie — nadmierny pesymizm w obliczu spowolnienia rynkowego. Utrzymanie się na rynku w okresie zmniejszonego popytu wymaga jeszcze bardziej intensywnego konkurowania, w tym akceptowania niższych marż i optymalizacji kosztów działalności. Jednocześnie procesy te nie mogą działać na szkodę zbudowanej już wartości firmy, a zwłaszcza jakości wyrobów oraz wykształconej i doświadczonej kadry pracowniczej.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu