Logistyka mimo obaw chce inwestycji

opublikowano: 17-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najemcy logistyczni oceniają swoją sytuację jako trudniejszą niż rok wcześniej. Paradoksalnie więcej z nich niż przed rokiem zamierza inwestować.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ilu dostawców i odbiorców usług logistycznych czarno widzi najbliższą przyszłość
  • jak bardzo mimo to wzrosła ich chęć inwestowania w porównaniu z rokiem ubiegłym
  • jaka część z nich uważa, że ich obroty wzrosną lub pozostaną bez zmian mimo trudnej sytuacji gospodarczej

Porównując obecną koniunkturę z sytuacją rok temu, zdecydowana większość dostawców i odbiorców usług logistycznych (72 proc.) oceniła obecną sytuację biznesową jako trudniejszą w porównaniu z rokiem ubiegłym – wynika z raportu CBRE i Panattoni Europe „Confidence Index 2022”. Pesymizm respondentów wynika przede wszystkim z inflacji i rosnących kosztów, na które wskazało ponad 8 na 10 firm. Podobny poziom niepewności wywołują coraz wyższe koszty pracy, których skutki odczuwa 78 proc. zapytanych. W pierwszej trójce negatywnego wpływu znajdują się także zmieniające się warunki ekonomiczne i niepewność oraz zarządzanie zakłóceniami w łańcuchach dostaw, na które wskazało 62 proc. dostawców i odbiorców usług logistycznych.

Mimo przeciwności, sektor logistyki i łańcucha dostaw pozostaje silny i nie zamierza rezygnować z inwestowania. Inwestycje w logistykę w najbliższych miesiącach planuje 64 proc. zapytanych firm. To więcej niż w poprzedniej edycji badania, w której takie plany deklarowała niecała połowa respondentów (46 proc.).

14proc.

tylko taka część dostawców i odbiorców usług logistycznych uważa, że aktualne warunki ich otoczenia biznesowego są lepsze niż przed rokiem

72proc.

a tak wielu z respondentów twierdzi, że sytuacja się pogorszyła

72proc.

biorących udział w badaniu firm operatorów logistycznych zamierza zainwestować w najbliższych miesiącach w nowe rozwiązania

– Szczególnie dotyczy to operatorów logistycznych, wśród których nastroje są lepsze w porównaniu do producentów i sprzedawców detalicznych. Choć sytuacja tych branż nieco się różni, to każda z nich zamierza w kolejnych miesiącach przeznaczać nakłady inwestycyjne na operacje flotowe, magazyny, inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju i nowe technologie – mówi Anna Bielacka, starsza konsultantka w dziale doradztwa i badań w CBRE.

Michał Samborski, dyrektor dewelopmentu w Panattoni, zwraca jednak również uwagę na dane świadczące o optymizmie.

– Aż 84 proc. firm z sektora uważa, że ich obroty wzrosną lub pozostaną bez zmian, a blisko 3/4 operatorów planuje inwestycje w nowe rozwiązania. Pozytywnie w przyszłość pozwala patrzeć sytuacja w sektorze nieruchomości przemysłowych, gdzie nieustannie dostrzegamy popyt na nowe powierzchnie wśród operatorów logistycznych. W pierwszym półroczu 2022 roku branża logistyczna wynajęła ponad 1 mln m kw. – mówi Michał Samborski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane