Lokalne systemy energetyczne przynoszą oszczędności

MEJ
opublikowano: 19-03-2015, 21:06

Według najnowszego raportu UNEP, wprowadzenie nowoczesnych lokalnych systemów energetycznych przyczyni się do redukcji emisji w sektorze wytwarzania energii do 2050 roku o 60 proc. oraz w tym samym okresie ograniczy zużycie energii pierwotnej o 50 proc.

Raport pt. District Energy in Cities: Unlocking the Potential of Energy Efficiency and Renewable Energy (Lokalne systemy energetyczne w miastach: uwolnienie potencjału wydajności energetycznej i energii odnawialnej) opracowany przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (United Nations Environment Programme, UNEP) stwierdza iż obecnie za 70 proc. zużycia globalnej energii oraz 40-50 proc. emisji gazów cieplarnianych odpowiadają miasta.

Jak uważają autorzy raportu najbardziej skutecznym i efektywnym kosztowo rozwiązaniem, służącym zmniejszeniu emisji i zarazem zapotrzebowania na energię pierwotną są niewielkie, lokalne systemy energetyczne. Mogą one sie też przyczynić do utrzymania wzrostu globalnego temperatury na poziomie nie wyższym niż 2 st. C w stosunku do poziomu sprzed ery przemysłowej.

Takim rozwiązaniem jest system energetyczny w mieście St. Paul, w stanie Minnesota w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystuje on w kotłowni komunalnej odpady drewna zastępując w ten sposób275 000 ton węgla rocznie i przynosząc oszczędności rzędu 12 mln USD. W Toronto w Kanadzie zastosowano do chłodzenia z kolei pompowanie wód z pobliskiego jeziora, co ograniczyło zużycie energii na cele chłodzenia o 90 proc. i pozwoliło na sprzedaż 43 proc. udziałów w lokalnych operatorach energetycznych, co dało dochód w kwocie 89 mln CAD. W kolei ekonomiczny lokalny system grzewczy zainstalowany w Paryżu, pozwala miastu na pozyskanie 2,6 mln USD z rocznej dywidendy i 9,1 mln USD z rocznej opłaty koncesyjnej.

Koszty i oszczędności te są niebagatelne bowiem obecnie ponad połowa zużywanej energii jest w niektórych miastach przeznaczana na chłodzenie i podgrzewanie wody oraz pomieszczeń. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) światowe zużycie energii na chłodzenie pomieszczeń zwiększyło się o 60 procent w okresie od roku 2000 do 2010 roku. Oczekuje się, że w wybranych regionach Azji i Ameryki Łacińskiej wzrośnie ono do roku 2050 o 625 procent.

UNEP, który promuje systemy lokalne, uruchomił dla miast inicjatywę o nazwie District Energy in Cities, w której uczestniczy firma Danfoss. Ma ona na celu wsparcie władz miejskich i krajowych w modernizacji i "lokalizacji" systemów ciepłowniczych, przy wsparciu wielkich firm branżowych i finansowych. Według Nielsa B. Christiansen, dyrektora wykonawczego Danfoss  lokalne systemy ciepłownicze i chłodnicze, ułatwiające zmniejszenie zmian klimatu oraz przynoszące korzyści społeczno-ekonomiczne, nie są kwestią technologii. "Jest to raczej wpływ perspektywicznego myślenia i zrównoważonego planowania rozwoju miast oraz potrzeba stałego poszukiwania rozwiązań" - twierdzi Christiansen.

Lokalne systemy energetyczne rozprowadzające parę wodną oraz gorącą i zimną wodę z centrali do budynków na terenie miasta, w znacznym stopniu ograniczają emisję gazów cieplarnianych, poprawiają jakość powietrza i przy zastosowaniu miksu energetycznego - zmniejszają koszty, bowiem sa odporniejsze na nagłe zmiany cen paliw.

Przeprowadzona w raporcie UNEP analiza 45 miast, które wdrożyły takie rozwiązania tzw. miast -championów, pozwala stwierdzić, że chociaż udział lokalnych systemów energetycznych jest znaczący oraz cały czas wzrasta, można je jeszcze rozbudowywać, modernizować i rozwijać. Samorządy zaś mają szczególne warunki ku temu, aby podejmować takie inwestycje, co wynika z ich kompetencji planistycznych i regulacyjnych, jak również ich roli jako dużych konsumentów energii oraz dostawców infrastruktury i usług (np. energetycznych, transportowych, mieszkaniowych, w zakresie odbioru odpadów i oczyszczania ścieków).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu