Lokata na miesiąc? To nie ma sensu

Wojciech Boczoń, Bankier.pl
opublikowano: 01-09-2015, 22:00

Najlepszy miesięczny depozyt da 1,85 proc. zysku. Bez trudu znajdziemy konta oszczędnościowe, które dają więcej.

Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego nie zmieniają się od marca, ale banki i tak obniżają oprocentowanie depozytów. Jeszcze miesiąc temu na najlepszej lokacie na miesiąc, którą można założyć bez dodatkowych warunków, można było zarobić 2,1 proc. Obecnie najwyższe oprocentowanie wynosi już tylko 1,85 proc., a od zysku bank potrąci przecież jeszczepodatek Belki. To oznacza, że zdeponowane dziś 10 tys. zł w październiku wróci powiększone o 12 zł. Wystarczy raptem na nowe kredki dla dziecka. W rankingu uwzględniliśmy depozyty, które można założyć bez dodatkowych warunków, czyli takie, które nie są powiązane z innymi produktami, na przykład kontami osobistymi. Nie bierzemy też pod uwagę lokat dostępnych tylko dla nowych oszczędności. Najlepsze depozyty mają w ofercie BIZ Bank i Bank Smart. W obu przypadkach można zarobić 1,85 proc. Na drugim miejscu znajduje się lokata stabilna Idea Banku, która w ubiegłym miesiącu była liderem zestawienia. Podium zamyka PlusBank z lokatą internetową na 1,65 proc. Na rynku jest kilka lepiej oprocentowanych lokat jednomiesięcznych,ale żeby z nich skorzystać, trzeba spełnić dodatkowe warunki. Bank Smart ma w ofercie lokatę na powitanie, której oprocentowanie wynosi 3,25 proc. To oferta wyłącznie dla nowych klientów. W BOŚ Banku znajdziemy ekolokatę bez kantów na 3 proc. oferowaną posiadaczom konta osobistego.

PKO BP i Inteligo mają z kolei lokatę IKO na 2,25 proc., dostępną w aplikacji mobilnej. To oferta dla posiadaczy ROR, którzy korzystają z bankowości mobilnej. Oprocentowanie lokat jednomiesięcznych jest tak niskie, że stawia pod znakiem zapytania sens deponowania tam oszczędności. Zamiast wpłacać pieniądze na lokatę miesięczną, lepiej wpłacić je na konto oszczędnościowe. Na rynku bez trudu znajdziemy konta, które przynoszą zysk powyżej 2 proc. Ich dodatkową zaletą jest możliwość wycofania pieniędzy w dowolnej chwili bez utraty odsetek. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Boczoń, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu