Lokaty z funduszem tylko pozornie atrakcyjne

Michał Sadrak, Open Finance
opublikowano: 16-01-2013, 15:46

Na lokatach bankowych wciąż można zarobić powyżej 6-7 proc. w skali roku, ale równocześnie należy kupić jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Ceną za wysokooprocentowany depozyt jest więc ryzyko, zwykle niemałe

Łącząc założenie lokaty z nabyciem jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych można wycisnąć znacznie wyższe odsetki z depozytu. Banki płacą w ten sposób nawet powyżej 7 proc. w skali roku na lokacie podczas gdy przeciętne oprocentowanie standardowych depozytów – w zależności od terminu – wynosi od 4,4 do 4,67 proc. Nie ma jednak mowy o przepłacaniu, instytucje finansowe chcą w ten sposób zachęcić do skorzystania z produktów inwestycyjnych.

Najwięcej za połączenie inwestycji w fundusz z założeniem lokaty terminowej płaci Bank BPH. Klienci, którzy skorzystają z Pakietu Mix Korzyści mogą zarobić 11 proc. w skali roku na kwartalnym depozycie. Minimalna kwota niezbędna do skorzystania z oferty wynosi 4 tys. zł z czego połowa trafia na lokatę, zaś za drugą połowę nabywane są jednostki uczestnictwa co najmniej jednego z 26 dostępnych subfunduszy. Klient musi się jednak liczyć z 1-proc. prowizją za przystąpienie do planu inwestycyjnego jednego z trzech towarzystw, a także z opłatą za odkupienie jednostek – w pierwszym roku wynosi ona 2 proc. zgromadzonych środków, w drugim 0,5 proc., a w kolejnych latach zbycie jednostek jest bezpłatne.

Klienci MultiBanku, którzy założą kwartalną MultiLokatę z Funduszem mogą liczyć na 10 proc. w skali roku. Na część depozytową trafia jednak tylko jedna czwarta inwestowanych oszczędności. Pozostałe 75 proc. środków przeznaczonych jest na nabycie jednostek funduszu akcji lub zrównoważonego zarządzanego przez Skarbiec TFI.

Co najmniej 8 proc. w skali roku na lokacie z funduszem dają zarobić BNP Paribas, Getin Bank oraz Polbank. Natomiast na co najmniej 7-proc. odsetki z części depozytowej można liczyć w BGŻ Optima i Credit Agricole. Zyski oferowane przez pozostałe banki, mimo że są już nieco niższe, to i tak z powodzeniem przebijają większość najlepszych tradycyjnych lokat na rynku z oprocentowaniem na poziomie 5,5-6 proc.

None
None

Płacąc za lokaty znacznie powyżej średniej banki chcą zachęcić klientów do inwestycji w fundusze. Nie ma mowy o przepłacaniu, ponieważ za dystrybucję jednostek uczestnictwa otrzymują one prowizję. Często mogą także liczyć na część pobieranej przez TFI opłaty za zarządzanie. Rozwiązanie takie pozwala więc sfinansować wyższe odsetki przychodami związanymi ze sprzedażą jednostek uczestnictwa.

Perspektywa założenia atrakcyjnej lokaty wygląda kusząco, szczególnie w okresie, kiedy banki obniżają odsetki od depozytów. Warto jednak pamiętać o ryzyku utraty części oszczędności, które towarzyszy inwestycji w fundusze. Jest to o tyle ważne, że banki najczęściej łączą z lokatami fundusze o ofensywnej polityce inwestycyjnej, z którymi nierozerwalnie łączą się wyższe koszty oraz większe prawdopodobieństwo zanotowania straty. Znacznie rzadziej można trafić na depozyt terminowy razem z którym nabywane są jednostki funduszy – powszechnie uznawanych za bardziej bezpieczne – dłużnych lub pieniężnych i gotówkowych.

Warto zwrócić także uwagę, że najczęściej wysokooprocentowane lokaty oferowane razem z jednostkami uczestnictwa funduszy mają relatywnie krótki okres zapadalności. Najczęściej są to produkty trzymiesięczne. Ich długość nie jest więc wystarczająco dostosowana do horyzontu inwestowania w fundusze, który niezależnie od prowadzonej polityki inwestycyjnej jest liczony raczej w kwartałach niż miesiącach.

Przy wyborze lokaty z funduszem, to część inwestycyjna powinna być głównym powodem podjętej decyzji. Wysokooprocentowany depozyt należy traktować wyłącznie jako dodatek. I tak na przykład inwestując 10 tys. zł w kwartalną lokatę na 8 proc. z funduszem, gdzie środki dzielone są po połowie wystarczy niewielka strata, aby inwestycja zakończyła się stratą. Zysk z przykładowego depozytu po trzech miesiącach wyniesie 81 zł po uwzględnieniu podatku. Zakładając, że za nabycie jednostek uczestnictwa funduszu pobierana jest 1-proc. opłata, to wystarczy, aby w trzy miesiące stracić 0,63 proc. na części inwestycyjnej, aby odsetki z lokaty całkowicie wyparowały.

Banki chętnie dołączają do lokat również inne rozwiązania inwestycyjne. Najczęściej są to produkty strukturyzowane i produktu ubezpieczeniowo-inwestycyjne z jednorazową lub regularną składką. Przy rozwiązaniach tych oprocentowanie lokat niejednokrotnie może być nawet jeszcze wyższe ze względu na korzyści za ich dystrybucję. Lokaty z innymi niż tylko typowe fundusze produktami łączą między innymi Alior Bank, Bank BPH, Bank Ochrony Środowiska, Eurobank, Kredyt Bank, a także Raiffeisen Bank.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Sadrak, Open Finance

Polecane