Los WIG20 zależny od spółek surowcowych

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 04-12-2007, 08:48

Sań św. Mikołaja jak dotąd nie widać na horyzoncie. Być może utknęły w zaspach. Na pewno za to utknęły w miejscu giełdowe indeksy.

W Nowym Jorku nie starczyło sił na piątą z rzędu wzrostową sesję i inwestorom przyszło się pogodzić ze stratą, na szczęście niewielką. Słowo "niepewność" zagościło w większości komentarzy, choć niepewność to raczej naturalny stan ducha inwestora. Tym razem niepewność zasiały, a raczej wzmocniły wystąpienia członków FED dotyczące rozchwianej gospodarki oraz informacje o perturbacjach z wyceną i ratingiem funduszy inwestujących w papiery dłużne podwyższonego ryzyka (tzw. SIV). Wczorajszej przeceny nie można jednak określić inaczej niż łagodną korektą, wpisującą się zdecydowanie w scenariusz konsolidacji niż powrotu do spadkowej spirali. Wypowiedzi przedstawicieli FED nie pozostawiają wątpliwości, że cięcie stóp nastąpi. To stanowi nadal silne wsparcie dla byków. Można zatem sądzić, że w najgorszym wypadku do czasu posiedzenia FED indeks Dow Jones może przetestować poziom 13 000 pkt. Na razie jednak, sądząc po notowaniach kontraktów,  trzymających poziom wczorajszego zamknięcia, na to się nie zanosi. Podobnie niemiecki DAX otworzy się bez zmian.

Warszawscy inwestorzy spodziewali się wczoraj chyba większej korekty w USA, bo pod koniec sesji nieco przesadzili z wyprzedażą największych spółek. W rezultacie WIG20 wrócił w pobliże znienawidzonego już przez byki poziomu 3500 pkt. Jego przebicie oznaczałoby powrót do niebezpiecznego testowania ostatnich wsparć w obszarze 3430-3450 pkt. Wbrew pozorom jednak rynek był wczoraj o wiele mocniejszy niż sugerował indeks blue chipów. Indeks mWig40 zdołał wzrosnąć, obroty były znacznie mniejsze od średniej z ostatnich sesji, a wymiana na spółkach rosnących była nawet nieco wyższa od obrotu akcjami spadkowiczów. To daje nadzieję, że jeśli za oceanem nie zdarzy się nic drastycznego, wsparcia zostaną obronione. Szczególną uwagę należy dzisiaj skierować na KGHM i PKN. Te właśnie dwie spółki surowcowe stały za tak dysproporcjonalną do reszty rynku przeceną WIG20. Spora korekta cen miedzi i ropy przypieczętowała ich los. Wieczorem jednak notowania ropy poszły w górę, a wraz z nimi akcje spółek paliwowych. Gorzej jest z miedzią - w godzinach porannych cena surowca nieco spada. Przyczyną jest nadal wczorajszy słabszy odczyt koniunktury w amerykańskim przemyśle. W Azji traciły akcje czołowych producentów miedzi - Rio Tinto i Nippon Mining Holdings.

Włodzimierz Uniszewski

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Polecane