LOT chwali się pasażerami

opublikowano: 09-03-2016, 22:00

Wzrost o 17 proc. w styczniu i 24 proc. w lutym — narodowy przewoźnik zaczyna odżywać po dwóch latach cięć.

LOT, który od początku roku znów może zwiększać ofertę, ograniczaną przez poprzednie dwa lata w związku z otrzymaniem pomocy publicznej, notuje duży wzrost. Liczba pasażerów w styczniu urosła o 17 proc., a w lutym o 24 proc. Początek roku to słaby sezon w branży lotniczej.

Zobacz także

— To rewelacyjny wynik, nasza prognoza wzrostu całego rynku na ten rok wynosi 10 proc. LOT się odbił i odzyskuje pasażerów. Czy wróci na pozycję lidera, zależy od jego działań oraz priorytetów Ryanaira i Wizz Aira. Jeśli tani przewoźnicy będą zacięcie walczyć o rynek, będzie to trudne. Jeśli uznają, że region nie jest priorytetowy lub zostaną ograniczeni przez decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą współpracy z portami regionalnymi, może to być możliwe — uważa Michał Mazur, partner w PwC, lider zespołu ds. transportu i logistyki w Europie Środkowo-Wschodniej. W styczniu LOT otworzył 9 kierunków (niektóre z nich dawniej obsługiwał): do Tokio, Barcelony, Zurychu, Zagrzebia, Düsseldorfu, Kiszyniowa, Belgradu, Erywania i Wenecji. Ruszyło połączenie między Gdańskiem a Krakowem. Na początku marca LOT zaczął oferować przewozy do Luksemburga, Lublany, Charkowa i Aten, a do końca miesiąca dojdą jeszcze trasy do Bejrutu, Nicei, Kluż Napoki, Koszyc i Połągi.

— Czy przy otworzeniu 13 nowych tras jest to dobry wzrost? Wszystko zależy od tego, o ile LOT zwiększył oferowanie rok do roku. Jeśli oferowanie foteli wzrosło o 10 proc., a przewozy o 17 proc. i dodatkowo nie spadł lub wzrósł wskaźnik przychodów, to bardzo dobrze. Ciężko jest jednak czytać i komentować jakiekolwiek wyniki w oderwaniu od innych danych. Po słowach, że „nowe połączenia okazały się sukcesem”, należy zakładać, że chodzi o 17-procentowy wzrost liczby pasażerów generujących rentowność, czyli z biletami pokrywającymi koszty wykonania rejsów. To byłby superwynik — mówi anonimowo ekspert z branży lotniczej. Eurocontrol, europejska organizacja ds. bezpieczeństwa żeglugi powietrznej, podaje, że LOT zwiększył w styczniu liczbę lotów o 12 proc. To nie był wcale wyjątkowy wynik: wzrost zanotowało sześciu z dziesięciu największych przewoźników. Największego skoku (16-24 proc.) dokonały linie: Qatar, Wizz Air, Pegasus, Ukraine International, Ryanair oraz Iberia Express. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / LOT chwali się pasażerami