LOT ma prezesa, p.o. odwołany

MAG, PAP
opublikowano: 31-01-2016, 22:00

Rafał Milczarski pokieruje linią. Pomoże mu Borys Buta. Prokurenci zostali sami, bo rada odwołała dwóch członków zarządu.

Powołani w grudniu prokurenci LOT-u weszli do zarządu narodowego przewoźnika. Rafał Milczarski został prezesem, a Borys Buta — członkiem zarządu ds. operacyjnych. Rada nadzorcza, która w ubiegłym tygodniu przesłuchała 30 kandydatów na trzy stanowiska, nie wybrała członka zarządu ds. ekonomiczno-finansowych. Odwołała natomiast dwóch ostatnich członków zarządu z poprzedniej ekipy: Marcina Celejewskiego, zajmującego się sprawami handlowymi, a od sierpnia pełniącego obowiązki prezesa, i Monikę Kiełtykę-Michnę, która odpowiadała za sprawy korporacyjne. Pod koniec grudnia rada nadzorcza odwołała Ewę Kołowiecką, członka zarządu ds. operacyjnych, i Macieja Dziudzika, który odpowiadał za finanse. Kilkanaście dni wcześniej walne LOT-u odwołało sześciu i powołało dziewięciu nowych członków rady. Dawid Jackiewicz, minister skarbu, uważa, że LOT potrzebuje szybko planu ratunkowego.

Marek Wiśniewski

— Spółka musi aktywnie szukać rozwiązań, bo jest w sytuacji nieciekawej. To rozwiązanie ma jej przynieść wsparcie kapitałowe. Ja również jestem zaangażowany w takie poszukiwania. Myślę, że z nowym prezesem znajdziemy inwestora kapitałowego. Nie chcemy tracić kontroli nad spółką, ale zastrzyk finansowy jest potrzebny — powiedział Dawid Jackiewicz.

Resort skarbu sygnalizował wcześniej, że w 2015 r. LOT mógł zanotować 25 mln zł straty. Budżet zakładał dodatni wynik na działalności podstawowej na poziomie 3 mln zł, wobec 126 mln zł przyjętych w pierwotnej wersji. Strata netto LOT-u mogła wynieść 250 mln zł. Rafał Milczarski ukończył wydział ekonomii Uniwersytetu Cambridge, a po studiach pracował w dziale logistyki morskiej i kolejowej firmy Foster Yeoman z Wielkiej Brytanii. Współtworzył Kolej Bałtycką, prywatnego kolejowego przewoźnika towarów w Polsce. W 2005 r. z brytyjską spółką Freightliner założył Freightliner PL, towarowego przewoźnika kolejowego. Był też członkiem komitetu sterującego stowarzyszenia Republikanie. Borys Buta to prawnik po Uniwersytecie Warszawskim. Był prezesem Air Transport Support, firmy zajmującej się obsługą operacyjną linii lotniczych. Z LOT-em był już związany wcześniej jako prawnik, a potem pełnomocnik zarządu LOT Travel.

JUŻ PISALIŚMY: „PB” z 27.01.2016 r.

DWÓCH PEWNIAKÓW: „PB” już dzień przed ogłoszeniem przez radę nadzorczą decyzji i jeszcze przed rozmowami kwalifikacyjnymi podał, że prezesem LOT-u zostanie Rafał Milczarski, a członkiem zarządu ds. operacyjnych — Borys Buta.
© ℗

Podpis: MAG, PAP

Polecane