Pod koniec ubiegłego roku Turkish Airlines ogłosiły, że od 3 marca zaczną latać z Katowic do Stambułu. Dotychczas latały tylko z Warszawy — do Stambułu i Antalayi. Katowice będą pierwszym portem regionalnym z bezpośrednim połączeniem do największego miasta Turcji.
W środę katowickie lotnisko poinformowało, że Turkish Airlines przesunęły inaugurację połączenia Stambuł – Katowice na 1 maja 2023 r. i wstrzymały sprzedaż biletów na loty we wcześniejszych dwóch miesiącach. Jak wyjaśnia port, Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) odmawia zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines na trasie Stambuł –Katowice na sezon Lato 2023, czyli od 26 marca do 28 października.
„Na zatwierdzenie rozkładu letniego nasz kontrahent czeka już ponad 70 dni, tj. od 20 grudnia 2022 r. i to pomimo prawomocnej decyzji administracyjnej ULC, zezwalającej na obsługę trasy Stambuł – Katowice – Stambuł” - czytamy w komunikacie portu.
Taką decyzję ULC wydał 10 listopada 2022 r. Powołał się wówczas na zapisy ustawy prawo lotnicze oraz umowy o komunikacji lotniczej pomiędzy Polską a Turcją. Zgodnie z polsko-turecką umową przewoźnik z Turcji może latać do Polski w ruchu rozkładowym na dwa lotniska: do Warszawy oraz drugiego portu wskazanego przez stronę turecką – aktualnie są to Katowice. 15 listopada 2022 r. ULC zatwierdził rozkład zimowy (od 3 do 25 marca 2023 r.) dla połączenia Stambuł – Katowice – Stambuł.
ULC informuje jednak, że nadal rozpatruje wniosek Turkish Airlines. Okazuje się, że 12 stycznia 2023 r. LOT poinformował, że jest zainteresowany rozpoczęciem lotów na trasie z Katowic do Stambułu. Zgodnie z umową między Polską a Turcją przewoźnicy z obu krajów muszą uzgodnić między sobą rozkład lotów.
„Z informacji otrzymanych z PLL LOT w dniu 28 lutego 2023 r. wynika, że rozmowy między centralą PLL LOT i centralą Turkish Airlines w Stambule są już na końcowym etapie. Dopiero po uzyskaniu informacji o ostatecznym uzgodnieniu planów przewozowych obu przewoźników możliwe będzie podjęcie decyzji o zatwierdzeniu rozkładu Turkish Airlines na sezon letni na loty z i do Polski. Wierzymy, że centrale obu przewoźników zakończą rozmowy niezwłocznie, aby decyzja w sprawie zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines mogła zostać podjęta jak najszybciej” — czytamy w komunikacie ULC.
– Nie otrzymaliśmy z LOT-u żadnej oficjalnej informacji, że planuje uruchomić połączenie z Katowic do Stambułu – mówi Piotr Adamczyk, rzecznik Katowice Airport.
Stambuł to jeden z największych portów przesiadkowych: można z nigo polecieć do ponad 280 lotnisk w 129 krajach. Po ogłoszeniu decyzji katowicki port rozpoczął przygotowania: wybudował biuro przewoźnika, dostosował fast track i salonik biznesowy.