LOT wyleasingował kolejnego Boeinga

Magdalena Kozmana
22-04-1999, 00:00

LOT wyleasingował kolejnego Boeinga

Polskie Linie Lotnicze LOT, mimo wcześniejszych zapowiedzi o niezwiększaniu floty czarterowej, wydzierżawiły na lato od Air New Zealand dodatkowy samolot Boeing 737-300. Będzie on obsługiwać biura podróży, które wysyłają drogą lotniczą coraz więcej turystów. LOT nie chce wyjawić kosztów tego leasingu.

W tym roku wyłącznie na potrzeby czarterów LOT skieruje trzy 145-miejscowe samoloty Boeing 737-300. Dwa z nich zostały zakupione przez polskiego przewoźnika rok temu, jeden oddały LOT-owi w leasing operacyjny nowozelandzkie linie lotnicze.

Tak dla czarterów...

Umowa z Air New Zealand przewiduje użytkowanie Boeinga 737-300 tylko przez siedem miesięcy i prawdopodobnie nie zostanie przedłużona.

— Nigdy nie mówiliśmy o wycofaniu się z działalności czarterowej dla biur podróży. Wszelkie informacje na ten temat były przesadzone — twierdzi Marek Sidor, wiceprezes zarządu PLL LOT do spraw handlowych.

Oprócz trzech Boeingów 737-300 na potrzeby lotów czarterowych LOT udostępnia czasami szerokokadłubowy Boeing 767, który na co dzień lata na trasach rozkładowych. Na potrzeby czarterów mogą zostać także skierowane inne samoloty z floty, pod warunkiem, że będą w tym czasie wolne. Może się jednak okazać, że narodowy przewoźnik nie będzie w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb czarterowych biur podróży.

...mimo dekoniunktury

W zbliżającym się sezonie letnim LOT będzie współpracował z 25 biurami podróży. Działalność czarterowa stanowi około 10 proc. dochodów firmy. W 1998 roku LOT przewiózł czarterami 412,7 tys. osób — o 81 proc. więcej niż w 1997 r. W tym roku, ze względu na sytuację w Turcji i na Bałkanach, wyniki te będą prawdopodobnie o około 10 proc. gorsze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Kozmana

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / LOT wyleasingował kolejnego Boeinga