Lotniska pobiły pasażerski rekord

opublikowano: 09-01-2015, 00:00

Po najlepszym w historii roku największe porty znów spodziewają się sporych zwyżek. Jeśli prognozy się sprawdzą, obsłużą ponad 29 mln pasażerów

Polskie lotniska przyjęły w ubiegłym roku 27,15 mln pasażerów — podaje portal aeronews.pl. To o ponad 2 mln więcej niż rok wcześniej. Tak dobrego wyniku jeszcze nigdy nie zanotowały. Lotnisko Chopina, choć zanotowało niewielki spadek, obsłużyło ponad 10,5 mln osób, zostawiając daleko w tyle pozostałe porty. Wcale nie było to takie proste, bo Ryanair wrócił do Modlina, do którego przewiózł 1,7 mln pasażerów, co dało młodej spółce szóste miejsce w Polsce. Kraków Airport utrzymał drugie miejsce, a na trzecim jest port w Gdańsku, który zanotował największy wzrost — o 15 proc. Mniejsze lotniska — np. Zielona Góra, Szczecin, Bydgoszcz — miały mniej pasażerów, choć wyjątkiem jest Rzeszów (3 proc. wzrostu). Mocno ucierpiała Łódź, której pasażerów odebrał Modlin — ten port zanotował spadek o 30 proc.

Żadne lotnisko nie może się pochwalić takim tempem wzrostu jak Modlin, który w pierwszym pełnym roku działalności od razu wskoczył na 6. miejsce w Polsce. Port uruchomił ILS w kategorii II jako pierwszy regionalny port lotniczy, a bazę otworzył tu Ryanair, który uruchomił połączenia krajowe.
Wyświetl galerię [1/2]

IMPONUJĄCY DEBIUT:

Żadne lotnisko nie może się pochwalić takim tempem wzrostu jak Modlin, który w pierwszym pełnym roku działalności od razu wskoczył na 6. miejsce w Polsce. Port uruchomił ILS w kategorii II jako pierwszy regionalny port lotniczy, a bazę otworzył tu Ryanair, który uruchomił połączenia krajowe. Marek Wiśniewski

Baza to podstawa

W tym roku porty przewidują zwyżki — zapytane przez „PB” liczą na 2,3 mln pasażerów więcej. — To zgodne z moimi prognozami. Zakładam, że lotniska obsłużą 29,5-30 mln osób — mówi Tomasz Dziedzic, ekspert Instytutu Turystyki Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji.

Największe zwyżki planuje Modlin, który zapowiada 2,5 mln osób, co oznacza wzrost o 47 proc., ale 2014 r. był pierwszym pełnym rokiem działalności, więc mazowiecki port czekają jeszcze lata rozwoju. Lotnisko Chopina chce zwiększyć liczbę pasażerów do 11 mln. Sporo portów urośnie dzięki bazom linii lotniczych, co oznacza automatycznie więcej tras. Katowice Airport, gdzie WizzAir zwiększy liczbę samolotów w bazie z czterech do pięciu, zamierza urosnąć o 11 proc., do 3 mln pasażerów. Natomiast 6-procentowy wzrost przewiduje lotnisko w Gdańsku, w którym bazę ma Ryanair. O powiększeniu baz rozmawia wrocławski port, który zapowiada w tym roku 2,3-2,35 mln pasażerów. Rosnąć zamierza także łódzkie lotnisko.

— Liczba pasażerów może urosnąć do 300 tys. Adria Airways rozszerzają ofertę od początku sezonu letniego, a Łódź stanie się dla tej linii bazą operacyjną — mówi Ewa Bieńkowska, rzeczniczka portu. Rzeszowska Jasionka planuje 5-8 proc. wzrostu.

Trochę wolniej

Więcej pasażerów chce mieć także Poznań Airport, choć ponad 100 dni będzie trwała przebudowa drogi startowej, co oznacza zamknięcie portu na 14-20 dni.

— Planujemy wzrost o 2-3 proc. Gdyby nie prace budowlane, utrzymalibyśmy dotychczasową dynamikę powyżej 6 proc. — mówi Grzegorz Bykowski, wiceprezes lotniska. Bardzo ostrożne prognozy przedstawia Kraków Airport.

— W tym roku spodziewamy się ponad 3,9 mln pasażerów. Będą nowe połączenia, np. EasyJet do Lionu czy British Airways do Londynu Heathrow, pojawią się też nowi przewoźnicy na już obsługiwanych kierunkach, np. Swiss International Airlines do Zurychu czy KLM do Amsterdamu. Są tacy, którzy szacują, że przekroczymy w tym roku 4 mln pasażerów, my wolimy być ostrożni — mówi Urszula Podraza, rzeczniczka portu.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy