Lotniska zmieniają się w centra handlowe

Marta Walczak
opublikowano: 31-12-2009, 00:00

Współczesne porty lotnicze zyskują nową funkcję. Ich głównym źródłem utrzymania stają się usługi i handel…

Współczesne porty lotnicze zyskują nową funkcję. Ich głównym źródłem utrzymania stają się usługi i handel…

W budżetach portów lotniczych na całym świecie spada udział przychodów z obsługi połączeń.

— Nie jest tajemnicą, że niektóre lotniska płacą przewoźnikom za uruchomienie połączeń właśnie z nimi. Opłacając linie lotnicze i ponosząc koszty obsługi pasażerów muszą szukać zarobku gdzie indziej, na przykład w handlu i usługach — mówi John Hamilton, dyrektor operacyjny PM Group w Dublinie.

Terminal handlowy

Działalność komercyjna staje się zatem głównym źródłem dochodów lotnisk, bo domagają się jej pasażerowie. Czekając na swój lot, chętnie odwiedzają restauracje, butiki, czy sklepy oferujące towary wolne od cła. Stały wzrost liczby pasażerów podróżujących w celach służbowych sprawia, że lotniska tworzą centra biznesowe i sale konferencyjne.

Eksperci przekonują, że o portach trzeba dziś myśleć jak o samowystarczalnych miastach.

— Terminale pasażerskie są tak projektowane i zagospodarowywane, aby umożliwiały rozwój usług i handlu. Należy też wykorzystać ich otoczenie. Na terenach przyległych do lotniska można projektować strefy biznesowo-konferencyjne, handlowe, czy rekreacyjne — mówi Marta Piotrowska, dyrektor ds. rozwoju projektów publicznych PM Gruop Polska.

Wrocław buduje

Przykładem portu lotniczego, który dostrzegł korzyści płynące z działalności komercyjnej jest Wrocław. Inwestuje on w terminal, który będzie miał pięciokrotnie większą powierzchnię handlowo-usługową niż wykorzystywany obecnie.

— Oprócz zwiększenia przepustowości do nawet 7 mln pasażerów rocznie, chcemy zaoferować podróżnym taką ofertę handlową i usługową, aby zostawiali u nas pieniądze, bo jak inne europejskie lotniska, chcemy zwiększyć udział wpływów z działalności komercyjnej w naszym budżecie — mówi Jarosław Sztucki, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.

Działalność komercyjna to obecnie 26 proc. obrotu wrocławskiego lotniska.

— Widzimy, że działalność komercyjna z roku na rok stanowi coraz większy odsetek naszych obrotów. Planujemy, że w przyszłości wzrośnie on do 40 proc. — mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław

Wraz z zaostrzeniem kontroli na lotniskach, pasażerowie więcej czasu spędzają w tej części. Wcześniej przyjeżdżają na lotnisko, by bez komplikacji przejść odprawę i potem w spokoju czekać na swój lot. Dlatego nowoczesne terminale powiększają część zamkniętą i tam lokują większą liczbę punktów handlowych. Po stronie dostępnej dla wszystkich pozostają natomiast biura wynajmu aut, informacje hotelowe, banki, czy biura podróży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Walczak

Polecane