Lotos dopiął finansowanie 10+

Zbigniew Kazimierczak
30-06-2008, 00:00

O pieniądze na rozbudowę mocy przerobowych nie trzeba się już martwić. Teraz potrzeba „tylko” 5 mld zł na nowe złoża.

O pieniądze na rozbudowę mocy przerobowych nie trzeba się już martwić. Teraz potrzeba „tylko” 5 mld zł na nowe złoża.

Paliwowa grupa podpisała w piątek umowę z 17 bankami w sprawie kredytu na finansowanie programu „10+”. Chodzi o inwestycje mające zwiększyć zdolności przerobowe rafinerii z 6 do 10,5 mln ton ropy rocznie do 2012 r.

— To dobry kredyt — mówi Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu.

Warunki są takie same jak uzgodniono w kwietniu. Wiadomo więc, że będzie się składał z dwóch transz: inwestycyjnej wysokości 1,55 mld USD i obrotowej w wysokości 200 mln USD. Pożyczka zostanie uruchomiona w miarę pojawienia się potrzeb finansowych, prawdopodobnie za 3-4 tygodnie. Okres spłaty wyznaczono na 12,5 roku, ale zarząd Lotosu twierdzi, że nastąpi to szybciej. Oprocentowania kredytu nie podano.

Grupa na realizację „10+” wydała już 1,5 mld zł. Plan jest taki, żeby w latach 2008-09 wydać jeszcze po blisko 2 mld zł. W sumie projekt szacowany jest na 5,2 mld zł. Lotos w niedawno zmodyfikowanej strategii planuje jeszcze kolejne 5,1 mld zł przeznaczyć na wydobycie ropy naftowej. Jednak w tym przypadku kredyty będą zaciągane pod konkretne złoża i to one będą stanowić zabezpieczenie pożyczek. Prezes twierdzi, że finansowanie „10+” i upstreamu to dwie zupełnie niezależne rzeczy.

Od czasu zmodyfikowania strategii, co podniosło łączne inwestycje do 2012 r. do 12,9 mld zł, giełdowy kurs Lotosu spadł o blisko 15 proc., w okolice 26 zł. Wątpliwości specjalistów wzbudziło bowiem to, czy gdańska firma zdobędzie finansowanie dla planów.

— To, że renomowane międzynarodowe instytucje finansowe udzieliły nam kredytu, oznacza, że dobrze oceniają naszą strategię i nie widzą ryzyka inwestycyjnego w tym projekcie — komentuje Jan Stefanowicz, przewodniczący rady nadzorczej Lotosu.

— Ryzyko mamy pod kontrolą — zapewnia Paweł Olechnowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Lotos dopiął finansowanie 10+