Lotos popadł w niełaskę

opublikowano: 15-11-2017, 22:00

Inwestorzy zwątpili w kontynuację hossy paliwowych spółek. Analityk DM BDM obniżył rekomendację, ale radzi trzymać akcje gdańskiej rafinerii.

W 5 dni kurs Lotosu spadł o 6 proc., a PKN Orlen o 1,3 proc., choć to pierwsza ze spółek pozytywnie zaskoczyła rynek wynikami za trzeci kwartał. Liczy się już jednak tylko to, co będzie, a Krzysztof Pado, analityk DM BDM, uważa, że trudno znaleźć czynniki, które miałyby napędzać kurs w krótkim terminie. Specjalista przypomina, że baza wynikowa z czwartego kwartału 2016 r. jest wysoka, a otoczenia makro dla rafinerii jest mniej sprzyjające niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i — zwłaszcza — trzeciego kwartału 2017 r. Zakończył się on dla Lotosu wynikiem EBITDA na poziomie 0,92 mld zł.

— Jeszcze w wakacje przyjmowanie EBITDA w trzecim kwartale na poziomie 0,7 mld zł było optymistycznym scenariuszem — dodaje Krzysztof Pado. Jego zdaniem, poprawa oczyszczonej EBITDA w 2018 r., po wysokim wyniku w całym 2017 r. (analityk prognozuje, że będzie to 3,1 mld zł) będzie bardziej wymagającym zadaniem, niż mogło się to wydawać kilka miesięcy temu.

— Pomocna może być akwizycja złóż w upstreamie, przy czym uważamy, że ostatnie zwyżki cen ropy mogą zrodzić problemy w wyszukiwaniu okazji rynkowych. Po serii kilku rekomendacji „kumuluj” z lat 2015-17 decydujemy się obecnie obniżyć nasze zalecenie do „trzymaj”. Cenę docelowąustalamy na poziomie 64,9 zł — mówi Krzysztof Pado.

Analityk zaznacza, że po bardzo wysokich marżach rafineryjnych w październiku doszło do schłodzenia nastrojów, a początek listopada nie jest lepszy.

— W średnim terminie może niepokoić pojawienie się pierwszych informacji, że główny wykonawca projektu EFRA, Kinetics Technology, widzi ryzyko niedotrzymania umownego terminu uzyskania statusu „Ready For Start Up”. Problemem jest głównie mobilizacja siły roboczej. Po trzecim kwartale całkowity postęp prac projektu EFRA wyniósł 84 proc. wobec 77 proc. po drugim kwartale — dodaje Krzysztof Pado.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu