Lotos przejmuje Geonaftę

Paweł Janas
01-12-2010, 09:09

Wątpliwości, które miał resort skarbu, zostały rozwiane. Grupa jest o krok od dopięcia transakcji.

Już w maju w zasadzie wszystko było dopięte, analizy przeprowadzone, negocjacje z drugim akcjonariuszem zakończone, a finansowanie zapewnione. Do transakcji miało dojść w czerwcu. Ale nie doszło. Przejęcie przez Lotos Petrobaltic litewskiej spółki poszukiwawczo-wydobywczej Geonafta wstrzymał skarb państwa, główny akcjonariusz pomorskiej rafinerii. Jego przedstawiciele chcieli, by dokładniej przeanalizowano ryzyko (m.in. czy Geonafta będzie w stanie uzyskać przedłużenie koncesji).

Na dobrej drodze

Według naszych informacji wątpliwości zostały już rozwiane. Potwierdzeniem jest zwołanie na 21 grudnia nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Petrobaltiku. Jedynym punktem obrad jest właśnie wyrażenie zgody na uzyskanie przez spółkę kontroli nad Geonaftą i ustanowienie zabezpieczeń finansowania transakcji — Umowa z Litwinami nie została jeszcze podpisana, ale wszystko zmierza ku temu, że do walnego zgromadzenia transakcja zostanie sfinalizowana — mówi Mariusz Machajewski, wiceprezes Grupy Lotos.

Mikołaj Budzanowski, wiceminister skarbu odpowiedzialny za sektor naftowy, nie chciał udzielić komentarza w tej sprawie.

Niewielkie ryzyko

Po co Lotosowi, który ma obecnie około 40 proc. akcji litewskiej spółki, przejęcie pełnej kontroli? Argumentów za przeprowadzeniem transakcji nie brakuje. Zarząd pomorskiej spółki twierdzi, że dokupienie przez Petrobaltic od litewskiego akcjonariusza (Hermis Capital) pozostałych 59,41 proc. akcji Geonafty przynieść może wiele korzyści: zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ropy, ustabilizowanie wzrostu wydobycia i w konsekwencji wzrost wartości polskiej grupy. Po przejęciu pełnej kontroli nad litewską spółką zdolności wydobywcze Lotos Petrobaltic mają wzrosnąć o około 30 proc. Analizy sugerują też, że ryzyko geologiczne jest przy tym niskie, a zasoby litewskiej spółki — obie- cujące. Zasoby Geonafty, potwierdzone przez amerykańską firmę konsultingową Miller Lents, sięgają 9,2 mln baryłek, co gwarantuje średnioroczne wydobycie wyso- kości 800 tys. ton rocznie do 2018 r. W 2009 r. Petrobaltic wydobył 1,4 mln baryłek, a Geonafta około miliona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Lotos przejmuje Geonaftę