Lotos rozgląda się za partnerem

Paweł Janas
30-10-2009, 07:44

Zadłużania się nie będzie. Przydałby się partner. Najlepiej z rejonu Morza Północnego.

Początek roku. Akcja grupy Lotos wyceniana jest na warszawskiej giełdzie zaledwie na 7 zł. Najmniej w historii. Zarząd nie ma wyjścia. Zapowiada wdrożenie pakietu antykryzysowego. W lutym już wszystko wiadomo. Na kołku zostaje zawieszonych kilka inwestycji, w tym większość wydobywczych (poza pracami na norweskim złożu Yme). Mija kilka miesięcy. Ceny ropy idą w górę, mocniejszy złoty zmniejsza obciążenie spółki kredytami walutowymi, wyniki poprawiają się. Czas pomyśleć o odwieszeniu projektów wydobywczych. Spółka sama nie da jednak rady. Dla nich potrzebne będzie wsparcie.

— W przyszłym roku chcemy powrócić do pozostałych zapisanych w strategii prac poszukiwawczych na Bałtyku i Morzu Północnym. Nie będzie to możliwe bez zewnętrznego finansowania. Nie wchodzi w grę dalsze zaciąganie kredytów i zwiększanie zadłużenia. Dlatego trzeba pomyśleć o partnerze. Nie mogę jeszcze przesądzić, czy będzie to partner branżowy czy finansowy. Prowadzimy wraz z doradcami analizy w tej sprawie — mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

Strategia Lotosu zakładała 5,1 mld zł wydatków na poszukiwania i wydobycie ropy w latach 2006-12. W latach 2006-08 spółka wydała 596 mln zł. Pakiet antykryzysowy mówi o 1,6 mld zł oszczędności w tym obszarze.

Rafineria Grupy Lotos
Zobacz więcej

Rafineria Grupy Lotos

Więcej w piątkowym PB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Lotos rozgląda się za partnerem