Łotwa liderem, u nas taniej

MK
29-11-2010, 00:00

Nad Wisłą mamy niewielką korektę, ale eksperci mówią: to ledwie kroczek ku normalności.

Global Property Guide wziął pod lupę ceny nieruchomości

Nad Wisłą mamy niewielką korektę, ale eksperci mówią: to ledwie kroczek ku normalności.

17 spośród 35 krajów odnotowało roczny wzrost cen nieruchomości, a z 18 rynków, które doświadczyły obniżek, 11 zarejestrowało wolniejsze tempo spadku — wynika z najnowszego badania Global Property Guide (GPG). Dwucyfrowy wzrost cen nieruchomości w III kwartale tego roku zarejestrowało tylko pięć krajów, w tym jeden europejski — Łotwa. Rok temu notowała 60-procentowe spadki, a teraz wzrost o 24,7 proc., który zapewnił jej pierwsze miejsce w rankingu. Dla porównania: Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria i Dania odnotowały ledwo zauważalne podwyżki — na poziomie 1 proc.

Do największego spadku (niemal o 15 proc.) doszło w Irlandii.

— Ostry zjazd stawek w dół trwa na Zielonej Wyspie już od trzech lat i na razie nie widać, by się ta tendencja miała odwrócić — zauważają autorzy raportu GPG.

Wśród 18 "spadkowiczów" jest Polska, która uplasowała się na 24. miejscu rankingu. Ceny w naszym kraju zmniejszyły się jednak zaledwie o 2,7 proc. No i co ważne — analiza dotyczyła tylko sześciu największych miast.

Spadek cen na rodzimym rynku nie przeraża ekspertów. Jarosław Skoczeń z firmy Emmerson Nieruchomości uważa, że nawet korekta na poziomie 5 proc. sprzyjałaby branży. A i upusty wysokości 15-20 proc., gdy deweloper ma problem ze sprzedażą mieszkań czy domów, nie powinny być powodem do obaw.

— Nienormalna sytuacja zdarzyła się w latach 2004-07, gdy średnia cena podskoczyła z 3 tys. do 7-8 tys. zł. za metr kwadratowy. Hiszpanie zarejestrowali porównywalny wzrost, ale na przestrzeni kilkunastu lat. Obecna korekta w Polsce to zaledwie mały krok ku normalności — uważa Jarosław Skoczeń. [

Tu ceny nieruchomości rosną...

Pozycja w rankingu Kraj Wzrost w III kw. r/r (proc.)

1 Łotwa 24,7

2 Singapur 19

3 Hong Kong 18

4 Izrael 17,8

5 Australia 18,5

Źródło: Global Property Guide, Q3 2010

...a tu spadają

Pozycja w rankingu Kraj Spadek w III kw. r/r (proc.)

24 Polska -2,7

32 Grecja -8,2

33 Bułgaria -8,6

34 Litwa -10,4

35 Irlandia -14,9

źródło: Global Property Guide, Q3 2010

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Łotwa liderem, u nas taniej