Łowcy patentów z IQ Partners

  • Alina Treptow
opublikowano: 11-02-2014, 00:00

W tym roku fundusz chce zrealizować 15 inwestycji m.in. w drony oraz nowy model wiatraka.

Lotnictwo, energetyka i medycyna — takie branże przykuwają uwagę menedżerów IQ Partners, funduszu venture capital. Jego wehikuł inwestycyjny Inventiq szuka ciekawych, opatentowanych projektów. Na każdy fundusz jest gotów przeznaczyć 300-400 tys. zł.

— Prowadzimy rozmowy z wynalazcami i przedsiębiorcami. Negocjacje w sprawie trzech wynalazków są na zaawansowanym etapie. Liczymy, że rozmowy uda się sfinalizować do końca tego półrocza — twierdzi Wojciech Przyłęcki, wiceprezes IQ Partners. Na liście życzeń funduszu jest m.in. projekt lotniczy.

Chodzi m.in. o model dronu — samolotu bezzałogowego, którego konstrukcja bije na głowę parametry obecnie sprzedawanych rozwiązań. — Technologia zapewnia 2-3-krotnie lepsze parametry od tych, które mają obecnie dostępne modele. Dzięki niej dron potrafi udźwignąć znacznie większy ciężar, będąc jednocześnie bardziej zwrotnym — tłumaczy Wojciech Przyłęcki.

IQ Partners interesuje się również projektem energetycznym. Chodzi o rodzaj wiatraka, który ma się lepiej sprawdzać w polskich warunkach. Zdaniem ekspertów z IQ Partners, znaczna część obecnie działających w Polsce wiatraków, z racji niewielkiej ilości wietrznych dni, wykorzystują potencjał zaledwie w 15 proc. Polski wynalazek pozwoli na odwrócenie tych proporcji. Opatentowany model jest dostosowanydo wiatrów słabych, które w Polsce dominują.

— Dzięki temu będzie miał on o 40-80 proc. wyższą wydajność, co przełoży się na ok. dwukrotny wzrost produkowanej energii — twierdzi Wojciech Przyłęcki.

Fundusz prowadzi też zaawansowane rozmowy na temat specjalnych żelów, które pozwalają i ułatwiają śledzenie rozkładu białek w procesie elektroforezy. Zdaniem Wojciecha Przyłęckiego, opatentowane rozwiązanie może pochwalić się dużo lepszymi parametrami niż dostępne na rynku.

Ma być też tańsze dla klientów, do których zaliczyć można m.in. laboratoria medyczne, kryminalistyczne i spożywcze. W tym roku IQ Partners planuje zainwestować łącznie w około 15 projektów. Wyjdzie z dwóch-czterech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy