LPP i KGHM mają najlepsze perspektywy

opublikowano: 26-03-2013, 00:00

Eksperci wskazali spółki, które zasłużyły na kredyt zaufania

Inwestorzy dobrze odczytują perspektywy rozwoju giełdowych spółek — wynika z rankingu Giełdowa Spółka Roku, przygotowanym przez TNS Polska na zlecenie „Pulsu Biznesu” na podstawie rozmów z ponad 180 analitykami, maklerami i doradcami inwestycyjnymi. W szerokiej czołówce zestawienia są niemal wyłącznie te firmy, których akcje podrożały w zeszłym roku po kilkadziesiąt procent. Ten kredyt zaufania trzeba będzie systematycznie spłacać.

Pierwsze miejsce w kategorii bezapelacyjnie przypadło LPP, właścicielowi marek odzieżowych, m.in. Reserved. Eksperci liczą na krociowe zyski z ekspansji na rynki wschodnie.

— Firma tworzy tam nowoczesny handel. W Rosji jeszcze długo będzie przybywało nowych galerii handlowych, bo rynek jest daleki od nasycenia. Wraz z tym będzie rosła sprzedaż LPP, które ma umiejętności i produkty, pozwalające na dalszą ekspansję i rozwijanie działalności w kolejnych krajach — ocenia Tomasz Sokołowski, analityk DM BZ WBK. Ekspansja międzynarodowa to także cel nr 1 dla KGHM. Ocena perspektyw koncernu wyraźnie się poprawiła przez ostatnie 12 miesięcy. Przed rokiem spółka zajęła miejsce w piątej dziesiątce, teraz wylądowała na drugiej pozycji.

— Projekty zagraniczne na pewno przyczynią się do wzrostu wartości spółki w średnim terminie, nawet jeśli dojdzie do opóźnień w harmonogramie uruchamiania wydobycia w Sierra Gorde — mówi Michał Zasadzki, analityk Erste.

Nie wszyscy analitycy są jednak takimi optymistami. — Sierra Gorde może ostatecznie okazać się istotnie droższe pod względem kosztów wydobycia niż początkowo sądzono. W połączeniu z nakładami inwestycyjnymi wyższymi o 1 mld USD może to wpłynąć na istotne obniżenie wartości złóż — uważa Paweł Puchalski, szef analityków DM BZ WBK.

Zmiana faworyta

Zeszłoroczny zwycięzca kategorii, PZ Cormay, tym razem znalazł się dopiero na odległym, 19. miejscu. Entuzjazm rynku do spółki osłabł, a Łukasz Kosiarski, analityk DM BZ WBK, ostrożnie podchodzi do hurraoptymistycznych prognoz zarządu. Jego zdaniem, w 2017 r. przychody ze sprzedaży BlueBoksa, czyli analizatora krwi, który ma być kamieniem milowym w działalności firmy Tomasza Tuory, a także odczynników przekroczą 30 mln zl.

Giełdowa Spółka Roku to ranking, w którym ponad 180 ekspertów rynku kapitałowego ocenia firmy z GPW. Redakcja ,,Pulsu Biznesu” organizuje go z TNS Polska od 14 lat. Spółki oceniane są w kategoriach: kompetencje zarządu, jakość produktów i usług, sukces w ubiegłym roku, perspektywy rozwoju oraz relacje z inwestorami. Katalog „Giełdowa Spółka Roku 2012” można kupić na stronie gsr.pb.pl.

Palmę pierwszeństwa w rankingu perspektyw branży medycznej od Cormaya przejął Voxel, firma, która działa w segmencie diagnozowania i leczenia nowotworów.

— Onkologia w kolejnych latach powinna być mocniej wspierana z publicznych pieniędzy. Voxel również sporo inwestuje, co powinno się przyczynić do wzrostu przychodów oraz poprawy rentowności — przewiduje Łukasz Kosiarski.

Słodki pewniak

Od lat pewne miejsce w czołówce rankingu perspektyw ma Wawel, krakowski producent słodyczy. — Spółka od 2009 r. zwiększa przychody średnio o 20 proc. rocznie, ma wysokie wskaźniki rentowności, nie jest zadłużona, a zyski przeznacza na dywidendę i zwiększanie mocy produkcyjnych — mówi Marek Czachor, analityk Erste Securities. Ponownie w czołówce jest też Bogdanka. Nie bez powodu.

— Bogdanka od lat ma dobre perspektywy, wynikające z realizowanego od 2010 r. planu podwojenia wydobycia do 2014 r. Teraz rynek czeka na nowe projekty. Ujawni je strategia, nad którą pracuje nowy zarząd — mówi Leszek Iwaszko z Societe Generale. W czołówce kategorii znalazło się też miejsce dla przedstawiciela mocno zdołowanej branży budowlanej. Rafako już w rankingu za 2011 r. uplasowało się na czwartej pozycji, a za 2012 r. — na piątej.

— Raciborska firma wyróżnia się wąską specjalizacją na perspektywicznym rynku energetycznym. To jedna z nielicznych spółek w Europie, która ma kompetencje w tym segmencie budownictwa. Warto jednakzwrócić uwagę na ryzyko opóźnień lub w ogóle rezygnowania z największych kontraktów energetycznych, jak Opole, w którym Rafako jest liderem — komentuje Maria Mickiewicz, analityk BESI.

Mocne atuty

Niezłe noty zebrały też dwie spółki informatyczne, z tym że wyżej oceniono perspektywy Comarchu niż Asseco Business Solutions (ABS). Według Konrada Księżopolskiego, analityka BESI, ta pierwsza wyróżnia się dobrym backlogiem, zakończeniem restrukturyzacji biznesu w Niemczech i ścisłą kontrolą kosztów. Specjalista jest natomiast zaskoczony wysoką pozycją ABS w rankingu, bo — jak przypomina Konrad Księżopolski — zarząd firmy już sygnalizował, że kryzys dotyka spółkę i w tym roku nie należy liczyć na fajerwerki. „Efekty synergii” to sformułowanie, które odmieniano przez wszystkie przypadki przy okazji przejęcia kontroli nad Puławami przez tarnowskie Azoty.

— To będzie najsilniejszy czynnik wzrostu grupy — nie ma wątpliwości Konrad Anuszkiewicz, analityk Ipopemy. Takim impulsem dla Integera.pl, który znalazł się na trzecim miejscu zestawienia, ex aequo z Zelmerem, są paczkomaty i nowe maszyny pocztowe — te ostatnie mają wejść na rynek w drugiej połowie roku.

— Spółka ma dobrą strategię. Wycofuje się z segmentów rynku, które są mniej atrakcyjne — jak druki bezadresowe i, być może, w perspektywie kilku lat przesyłki listowe — i zagospodarowuje rynkowe nisze, gdzie rentowność jest większa — ocenia Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA.

1. LPP

2. KGHM

3. Zelmer

4. Integer.pl

5. Amica

6. Comarch

7. Rafako

8. Wawel

9. Apator

10. Lw Bogdanka

11. Voxel

12. Azoty Tarnów

13. Magellan

14. Quercus TFI

15. Inter Cars

16. Asseco

17. BSTMR

18. Cyfrowy Polsat

19. PZ Cormay

20. Benefit Systems

Źródło: Raport Giełdowa Spółka Roku 2012, opracowany przez TNS Polska na zlecenie „Pulsu Biznesu”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Współpraca: zespół redakcyjny „PB”

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy