LPR chce odwołania Gronickiego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-06-2005, 15:39

Klub LPR chce odwołania ministra finansów Mirosława Gronickiego, ponieważ popiera on przystąpienie Polski do strefy euro. Projekt wniosku o wyrażenie wobec niego wotum nieufności trafił już do marszałka Sejmu.

Klub LPR chce odwołania ministra finansów Mirosława Gronickiego, ponieważ popiera on przystąpienie Polski do strefy euro. Projekt wniosku o wyrażenie wobec niego wotum nieufności trafił już do marszałka Sejmu.

    Dodatkowym argumentem, zdaniem LPR, jest podpisanie przez ministra rozporządzenia zrównującego akcyzę na oleje opałowy i napędowy i ponoszące akcyzę na gaz płynny.

    Liga uważa, że ministrem finansów nie powinna być osoba, która akceptuje działania zmierzające do likwidacji złotego i polskiej władzy monetarnej. "Wyrażamy swój zadecydowany sprzeciw wobec popieranej przez Mirosława Gronickiego koncepcji przystąpienia Polski do strefy euro" - napisano w uzasadnieniu wniosku.

    Jak z kolei powiedział PAP Zygmunt Wrzodak, podpisanie przez ministra rozporządzenia w sprawie akcyzy uderzy w gospodarstwa domowe i małe oraz średnie przedsiębiorstwa, które ogrzewają mieszkania i biura olejem. "Brak programu osłonowego może spowodować, że firmy będą upadać, a społeczeństwo biednieć" - ocenił.     

    Według LPR, wprowadzenie euro należy traktować jako "ważny krok w drodze do budowy Federalnego Państwa Europejskiego, którego budowa może się odbywać wyłącznie na gruzach państw narodowych". "W tym sensie należy stwierdzić, iż ewentualna likwidacja polskiego złotego stanowiłaby poważny krok w kierunku likwidacji polskiego państwa" - przekonuje LPR.     

    Zdaniem LPR, skutkiem likwidacji złotego byłoby też przekazanie polskich praw suwerennych w dziedzinie polityki pieniężnej z Polski za granicę. Argumentem przeciwko przyjęciu euro - według LPR - jest także fakt, że "suwerenność monetarna daje prawo polskiej władzy ustawodawczej do określenia celów polskiego banku centralnego, instrumentów jego polityki oraz sposobów usytuowania polskiej władzy monetarnej w strukturze organów władzy państwowej".

    "Odwołanie Mirosława Gronickiego ze stanowiska powinno stanowić czytelny sygnał, że posłowie wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec działalności osób opowiadających się za likwidacją suwerenności monetarnej" - podkreślono w uzasadnieniu.

    Do momentu nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza MF w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane