LTRO przyjęte bez emocji

MARCIN R. KIEPAS marcin.kiepas@xtb.pl
opublikowano: 01-03-2012, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

Oferowane przez Europejski Bank Centralny (EBC) tanie 3-letnie pożyczki (LTRO) od dłuższego czasu były motorem napędzającym poprawę nastrojów na rynkach finansowych. Wczoraj odbył się drugi przetarg. Europejskie banki zgłosiły popyt wysokości 529,5 mld EUR. To więcej, niż prognozował rynek.

Oczekiwano, że będzie to 470-492 mld EUR. W grudniu banki pożyczyły z EBC 489,2 mld EUR. Większa była też liczba instytucji finansowych, które skorzystały z tej formy wsparcia.

Obecnie było to 800 banków, natomiast w grudniu 523. Rynki zareagowały na wyniki drugiego LTRO jedynie wzrostem zmienności. To pokazuje, że temat ten został już zdyskontowany. Pytanie tylko, czy podobnie jak w listopadzie 2010 r., gdy Rezerwa Federalna zakomunikowała drugą rundę ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE2), teraz rozpocznie się dłuższa realizacja zysków na drożejących dotychczas ryzykownych aktywach?

W dłuższej perspektywie, jeżeli tylko światowa gospodarka nie zacznie mocno hamować, pieniądze pożyczone z EBC powinny pozytywnie wpłynąć na wycenę cen akcji, surowców i walut rynków wschodzących.

Drugi przetarg LTRO nie wyczerpuje katalogu potencjalnych impulsów, mogących mieć dziś wpływ na nastroje inwestorów. Pretekstów do większych ruchów może jeszcze dostarczyć szef Rezerwy Federalnej, który pojawi się w Kongresie, publikacja zrewidowanych danych o PKB w USA za IV kwartał 2011 r., lutowy indeks Chicago PMI czy też publikacja Beżowej Księgi. Więcej str. 24

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN R. KIEPAS marcin.kiepas@xtb.pl

Polecane