Lubelskie w budowie

opublikowano: 04-09-2017, 22:00

Najwyżej wyrosły biurowce. Nic dziwnego — najdynamiczniej rozwijające się branże na Lubelszczyźnie to IT i BPO, które zajmują coraz więcej powierzchni

W Lublinie jest najwięcej biurowców na wschód od Wisły. Ooferują najemcom 151 tys. mkw. powierzchni. Największy kompleks biurowy — Gray Office Park przy ul. Zana — składa się z czterech budynków o łącznej powierzchni 33,2 tys. mkw. W ostatnich pięciu latach powierzchnia biurowa w mieście wzrosła aż o 70 proc., a przyszłość zapowiada się jeszcze bardziej imponująco.

BIUROWCE NA WSCHODZIE: 14-kondygnacyjny budynek klasy A (55 m wysokości) góruje nad kompleksem Gray Office przy ul. Zana w Lublinie.
Zobacz więcej

BIUROWCE NA WSCHODZIE: 14-kondygnacyjny budynek klasy A (55 m wysokości) góruje nad kompleksem Gray Office przy ul. Zana w Lublinie. Fot. Fotolia

— Na koniec półrocza w budowie było około 45,5 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, która po ukończeniu powiększy podaż o prawie jedną trzecią. Oprócz realizowanych inwestycji biurowych na etapie planowania jest kolejne 109 tys. mkw. — mówi Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa JLL. Inwestycje budowlane napędzane są przez lokujący się w Lublinie sektor nowoczesnych usług biznesowych i firmy z branży informatycznej. Według Piotra Kaszyńskiego, partnera zarządzającego w firmie Cresa Polska, największe transakcje najmu w ostatnich czterech kwartałach Lublin zawdzięcza właśnie IT. Billenium, polska firma z tej branży, wynajęła 2670 mkw., a pochodząca z Wielkiej Brytanii Mobica — 1400 mkw. Miasto to największe skupisko centrów nowoczesnych usług biznesowych we wschodniej Polsce. Wśród 59 funkcjonujących w Lublinie tego typu podmiotów 46 stanowią centra IT. Według szacunków ABSL, w 2020 r. w Lublinie będzie działać już co najmniej 80 centrów BPO, SSC, IT, R&D, zatrudniających 9 tys. pracowników.

Nasycone centra

Na mapie lubelskich obiektów handlowych dominują centra, które zajmują 290 z 435 tys. mkw. oferowanej powierzchni. Lublin jest liderem w kategorii miast liczących między 200 a 400 tys. mieszkańców, jeśli chodzi o nasycenie powierzchnią w centrach handlowych (649 mkw. na 1000 mieszkańców).

— Mimo to wskaźnik pustostanów jest niski. Jedynie 0,9 proc. powierzchni w centrach handlowych pozostaje bez najemcy — podkreśla Mateusz Polkowski. Największe lubelskie centra to Atrium Felicity, Tarasy Zamkowe, Galeria Olimp i Mega Olimp. Niedawno w mieście otwarto drugi pod względem wielkości w Polsce sklep Ikei (33,5 tys. mkw.), a na listopad planowane jest otwarcie pozostałej części Skende Shopping. Wraz z otwartym już sklepem Ikei łączna powierzchnia tego obiektu wyniesie 57,5 tys. mkw.

Atuty województwa

W regionie działa 18 wyższych uczelni, z czego dziewięć w Lublinie. W roku akademickim 2016/17 na terenie woj. lubelskiego kształciło się 71,6 tys. studentów. — Obecni już tu inwestorzy wskazują, że akademicki charakter Lublina był jednym z głównych czynników, który zadecydował o lokalizacji inwestycji — mówi Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego. Nie bez znaczenia są też argumenty finansowe. Średnie wynagrodzenie miesięczne w województwie jest niższe o niemal 400 zł w porównaniu ze średnią w kraju, a ceny biur należą do najniższych w Polsce (10-13 EUR/ mkw.). Stopa bezrobocia natomiast jest wyższa niż w innych regionach (w lipcu wynosiła 8,9 proc.), co sprawia, że łatwiej tu o pracowników.

Wsparcie dla inwestorów

Przedsiębiorców Lubelskie przyciąga także ofertą pomocy publicznej. Jako jeden z regionów Polski Wschodniej ma maksymalny udział takiego wsparcia udzielanego w formie zwolnień z podatku dochodowego z tytułu kosztów nowej inwestycji lub tworzenia miejsc pracy w Specjalnych Strefach Ekonomicznych (50 proc. dla dużych firm, 60 proc. dla średnich i aż do 70 proc. dla mikroprzedsiębiorstw). Działające w tym województwie podstrefy SSE Euro-Park Mielec wzbogaciły się w 2017 r. o kolejnych siedmiu inwestorów, a 41 już prowadziło działalność.

— Na atrakcyjność SSE Euro-Park Mielec w woj. lubelskim składa się m.in. wszechstronna oferta powierzchni pod projekty w postaci uzbrojonych działek (greenfield) i powierzchni kubaturowych pod wynajem (Lublin). Kolejnym czynnikiem przyciągającym inwestorów jest przystępne położenie terenów inwestycyjnych przy bliskiej ukończenia trasie ekspresowej S17, a także lotnisko w Lublinie — ocenia Marcin Pogoda, główny specjalista w oddziale ARP w Mielcu. Na ulgi podatkowe oraz wsparcie techniczne i administracyjne mogą też liczyć inwestujący w Regionalnym Parku Przemysłowym w Świdniku oraz w Puławskim Parku Przemysłowym.

Magazyny czekają na S17

Lubelskie nie należy na razie do popularnych lokalizacji centrów logistycznych, choć zainwestowały tu już MSL i Panattoni. W lubelskiej podstrefie SSE Mielec powstaje m.in. Panattoni Park Lublin — trzy hale magazynowe klasy A. Wybudowano już 35 556 mkw., dodatkowo firma planuje dwa budynki o łącznej powierzchni 34 614 mkw.

— Ze względu na dynamicznie rozwijającą się infrastrukturę drogową Lublin i okolice coraz mocniej zaznaczają się na magazynowej mapie Polski. Planowana do ukończenia w połowie 2019 r. droga ekspresowa S17 prowadząca do Warszawy niewątpliwie dodatkowo wpłynie na rozwój tego sektora rynku nieruchomości — uważa Mateusz Polkowski. Jak wynika z danych firmy JLL, w pierwszym półroczu 2017 zawarto tutaj umowy najmu na 12 tys. mkw. powierzchni magazynowej. W budowie pozostaje około 17 tys. mkw. nowoczesnych magazynów, a powierzchni niewynajętej było bardzo niewiele (około 2,7 proc. przy średniej dla Polski 5,8 proc.).

Stawiają na innowacyjność

Liczba przedsiębiorstw innowacyjnych oraz nakłady na działalność innowacyjną rok rocznie się zwiększają, czemu sprzyja rozwój instytucji otoczenia biznesu, np. parków naukowo-technologicznych (lubelskiego i puławskiego) i aktywnie działające jednostki naukowo-badawcze. W parkach funkcjonują też inkubatory przedsiębiorczości.

— W województwie działa wiele klastrów, także zrzeszających innowacyjnych przedsiębiorców z najważniejszych dla województwa branż, zajmujących się m.in. produkcją ekologicznej żywności, odnawialnymi źródłami energii, ICT czy bioenergią. Klastry to dla inwestorów gotowa baza potencjalnych kooperantów i środowisko rozwoju potencjału biznesowego — mówi Beata Górka.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Lubelskie w budowie