Czytasz dzięki

Lubelszczyzna stawia na nowinki

opublikowano: 29-10-2019, 22:00

Województwo lubelskie to kolejny region, którego władze przeprowadzą wspólne przedsięwzięcie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Z tegorocznej analizy FTTH Council i IDATE DigiWorld „Europe Broadband Status” wynika, że Polska — obok takich krajów, jak Włochy, Wielka Brytania i Francja — jest liderem wykorzystania szybkiej łączności z internetem poprzez sieci światłowodowe.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło kolejny konkurs z dotacjami z poddziałania 4.1.1 „Strategiczne programy badawcze dla gospodarki” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Nabór pod nazwą „Lubelska wyżyna technologii fotonicznych” ruszy 15 listopada i będzie trwał do 31 stycznia 2020 r. Skąd pomysł na wsparcie tej branży? Jak podkreślają organizatorzy konkursu, fotonika ma coraz większy wpływ na wiele sektorów przemysłu. Program jest przeznaczony dla firm i jednostek naukowych, które chcą działać w duecie. Rządowa agencja wesprze badania przemysłowe i prace rozwojowe w dziedzinie technologii fotonicznych. W puli jest 17 mln zł. Efekty projektów powinny wpisywać się w jedną z inteligentnych specjalizacji Lubelszczyzny. Wśród nich są biogospodarka, medycyna i zdrowie, energetyka niskoemisyjna, informatyka i automatyka.

— Lublin to kolebka polskiej fotoniki i ośrodek skupiający nowatorskie firmy z tej branży. Lubelska wyżyna technologii fotonicznych to platforma umożliwiająca tworzenie i wdrażanie innowacji dzięki współpracy przedstawicieli nauki i biznesu — mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Na dofinansowanie mogą liczyć przedsięwzięcia, które odpowiadają na wyzwania związane m.in. z cyfryzacją nowej generacji i innowacyjnymi źródłami światła.

— Zależy nam na dobrej współpracy przedstawicieli nauki z firmami z województwa lubelskiego, ale także z podmiotami z całej Polski. Nie mam wątpliwości, że rozkwit technologii fotonicznych może zwiększyć konkurencyjność innych sektorów gospodarki naszego regionu — podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. Dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR, zauważa ponadto, że w ciągu najbliższych dekad rozwój polskiej gospodarki powinien bazować na zaawansowanych technologiach.

— Mogą one powstać w wyniku komercjalizowania specjalistycznej wiedzy naukowców. W przypadku rozwiązań fotonicznych konsorcja naukowo-przemysłowe z Lubelszczyzny już nieraz udowodniły, że potrafią wspiąć się na wyżyny innowacyjności — mówi Wojciech Kamieniecki.

NCBR wesprze badania przemysłowe prowadzone przez wspomniane konsorcja. Co ważne, przynajmniej jeden uczestnik takiego zespołu musi mieć siedzibę w województwie lubelskim. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu wyniesie 500 tys. zł, natomiast maksymalna — 8 mln zł.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy