Lubin może stracić inwestycję wartości ponad 200 mln zł

opublikowano: 12-01-2007, 18:32

Brak uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego centrum Lubina grozi miastu utratą inwestycji wartej ponad 200 mln zł - zaalarmował w piątek podczas konferencji prasowej prezydent Lubina Robert Raczyński.

Brak uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego centrum Lubina grozi miastu utratą inwestycji wartej ponad 200 mln zł - zaalarmował w piątek podczas konferencji prasowej prezydent Lubina Robert Raczyński.

Chodzi o budowę galerii handlowo-usługowej.

Zdaniem Raczyńskiego brak tej inwestycji może skutkować utratą takich korzyści, jak nowe miejsca pracy i przychody z tytułu podatków.


Według niego ta inwestycja przyniosłaby miastu około 2 mln zł z tytułu podatku od nieruchomości. W galerii miałoby powstać 1500 nowych miejsc pracy.

Rzecznik lubińskiego magistratu Damian Stawikowski wyjaśnił, że "bez uchwalenia planu dla centrum Lubina, firma, która zamierza wybudować galerię, nie może rozpocząć tej inwestycji, nie uzyska bowiem pozwolenia na budowę".

Podczas piątkowej konferencji prasowej, Raczyński powiedział, że wprowadzenie odpowiedniej uchwały blokuje wniosek jednego z radnych. Wniosek ten dotyczy zmiany części planu zagospodarowania przestrzennego. Złożył go na ostatniej sesji Paweł Niewodniczański z ugrupowania "Teraz Lubin".

Robert Raczyński powiedział: "jego (Niewodniczańskiego - PAP) propozycja została sformułowana na etapie, gdy plan miał zostać już przegłosowany. Wzięcie jej pod uwagę, oznacza, że należałoby teraz od początku przystąpić do procedury uchwalania planu, a to oznacza wydłużenie czasu podjęcia ostatecznej uchwały, nawet o rok".

"Obawiamy się, że inwestor, który miał przystąpić do budowy już wiosną tego roku, nie będzie czekał i zrezygnuje. A jest to najważniejsza inwestycja w ostatnich latach w tym mieście" ľ dodał prezydent.

Paweł Niewodniczański powiedział PAP, że proponowany plan, jest zły, szczególnie w zakresie rozwiązań w ścisłym centrum miasta, czyli w Rynku. "Planuje się tam budowę ogromnych obiektów, które przytłoczą tę część miasta. Ponadto rozwiązania komunikacyjne grożą zablokowaniem tego rejonu Lubina" ľ stwierdził Niewodniczański.

Jego zdaniem radni nie mogą z dnia na dzień uchwalić czegoś, do czego nie są w pełni przekonani. "Przecież to decyzja dotycząca przyszłości miasta" ľ podkreślił radny.

Termin sesji, na której rada powróci do sprawy uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego centrum Lubina, wyznaczono na przyszły czwartek.

Prezydent Lubina, którego ugrupowanie ma osiem mandatów w 23- osobowej radzie miasta, musi borykać się z silną opozycją w postaci radnych koalicji Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz stowarzyszenia "Teraz Lubin" (razem ugrupowania te mają 14 mandatów).

Centrum handlowe o powierzchni ponad 30 tys. metrów kwadratowych ma wybudować w Lubinie spółka CCC Factory - należąca do grupy CCC SA. W galerii, której otwarcia planowano na połowę 2008 roku, ma się znaleźć około stu sklepów, multipleks i parking na 600 aut.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane