Lublin zabłyśnie w inwestycjach

opublikowano: 15-08-2017, 22:00

Samsung wybrał lubelski oddział Convergys, a miasto czeka na trzy centra usług, dwie zagraniczne firmy motoryzacyjne i projekt Ursusa.

W najbliższych miesiącach można się spodziewać wielu dobrych wiadomości z Lublina. W ubiegłym tygodniu Convergys Corporation, firma świadcząca usługi dla biznesu, podała, że jej usługi wybrał Samsung Electronics Polska, który będzie tu mieć jedyną w kraju linię kontaktu sprzedażowego. Dlatego firma, która działa w Lublinie od 2014 r. i obsługiwała dotychczas jednego klienta: spółkę Telefonica Deutschland, zwiększy do końca roku zatrudnienie z ponad 120 do niemal 300 osób.

Lublin
Lublin
Wikimedia

Nowi klienci i centra

— Firma pozyskała kolejnego dużego klienta, globalną spółkę. W Lublinie rynek powierzchni biurowych szybko rośnie: obecnie jest to ponad 157 tys. mkw., jeszcze w tym roku będzie o 50 tys. mkw. więcej. Convergys bez problemu będzie mógł przenieść firmę lub jej część do nowego biura. Cieszę się z planów rozwoju firmy, bo po rozpoczęciu działalności wyzwaniem było znalezienie pracowników z dobrą znajomością niemieckiego. Pomogła ścisła współpraca z lubelskimi uczelniami — mówi Łukasz Goś, zastępca dyrektora wydziału strategii i obsługi inwestorów w urzędzie miasta.

Do Lublina, w którym działają 72 centra usług, wkrótce mogą wejść kolejne. — W tym roku rozwijały się istniejące ośrodki i zatrudnienie wzrosło z 7 tys. pracowników na koniec 2016 r. do ponad 7,6 tys. obecnie. Czekamy jednak na oficjalne decyzje trzech międzynarodowych firm: azjatyckiej, amerykańskiej i niemieckiej. Pierwsza wybiera między Polską a Węgrami, druga ma na krótkiej liście także miasta w Rumunii i na Węgrzech, a trzecia — na Słowacji. Pierwszej decyzji spodziewamy się na przełomie października i listopada, kolejnych dwóch — na początku przyszłego roku — mówi Łukasz Goś.

Trzy motofabryki

Będą też ciekawe inwestycje produkcyjne. To prezent na 10-lecie utworzenia lubelskiej podstrefy Europarku-Mielec, czyli Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, które miasto będzie świętować podczas specjalnej konferencji 21 września.

— Mamy dwa projekty z branży automotive z Danii i Niemiec. Pierwszy z producentów już wybrał Lublin. Oficjalne ogłoszenie decyzji nastąpi pod koniec roku, a produkcja ruszy w kwietniu 2018 r. Firma planuje zatrudnienie 300-350 osób. Druga firma czeka na zlecenie od klienta. Planuje, że zatrudni nawet 1500 osób — mówi wicedyrektor obsługi inwestorów.

To projekty warte kilkaset milionów euro. Firmy będą mogły np. wynająć hale wybudowane przez deweloperów: Pannattoni i MLP mają w strefie grunty, na których mogą powstać hale o wielkości 14 tys. mkw. W Lublinie rozwijać chce się także Ursus.

— Firma złożyła wniosek o włączenie terenów do mieleckiej strefy. Chce zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych i zwiększyć zatrudnienie z 360 do 400 osób. Zamierza przenieść całą produkcję i badania do Lublina. To tu ma powstać 3,5-tonowy samochód dostawczy i mały pojazd elektryczny — opowiada Łukasz Goś. Ursus chciałby wejść do strefy, ale włączanie gruntów prywatnych jest chwilowo niemożliwe.

Od 1 lipca przestały obowiązywać umożliwiające to przepisy, a Ministerstwo Rozwoju nie przygotowało nowych. Od przyszłego roku zamierza wprowadzić inne rozwiązania: zamiast zezwoleń w strefie firmy będą otrzymywać decyzje o wsparciu bez względu na własność gruntu.

— Nie możemy też chwilowo włączać terenów samorządowych. A w planie z Uniwersytetem Przyrodniczym chcemy powiększyć strefę ekonomiczną o 56 ha. Docelowo ma mieć około 200 ha — mówi przedstawiciel urzędu miasta. Dziś lubelska podstrefa zajmuje 128 ha w 90 proc. już zagospodarowanych. Zajmuje je 59 spółek, z których 39 już prowadzi działalność i zatrudniają 3,6 tys. osób, a zainwestowały ponad 1,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane