Ludzie wybiorą emeryturę zamiast pracy

GN
opublikowano: 11-06-2007, 00:00

Przekwalifikowanie zamiast emerytury to dobry pomysł. Ale ludzie na to nie pójdą — mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Przekwalifikowanie zamiast emerytury to dobry pomysł. Ale ludzie na to nie pójdą — mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Czy pomysł ministerstwa pracy jest dobry?

Sama idea jest słuszna, ale sceptycznie oceniam szansę jej realizacji. Jeśli tylko ludzie będą mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę, będą to robili. Nie sądzę, by wiele z osób, które będą mogły wybrać spokojne życie na emeryturze, miało zapał do zdobywania nowych kwalifikacji.

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest radykalne ograniczenie możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. I wówczas takie programy osłonowe będą miały sens.

Kto powinien za to płacić: budżet czy firmy, które zatrudniają w szczególnych warunkach?

Płacenie przez firmy nie jest takie oczywiste. Jeśli założyć, że osoba pracuje w jednej firmie przez całe życie, to sprawa jest prosta. Ale to się zdarza rzadko. Jeśli pra- cownik pięć razy zmienił pracę, to która z firm miałaby płacić za jego przekwalifikowanie?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu