Lufthansa zatrudni w Krakowie

opublikowano: 09-04-2013, 00:00

Niemcy z żelazną konsekwencją wprowadzają plan oszczędnościowy. Ich polskie centrum księgowe urośnie do 800 osób.

Airline Accounting Center (AAC) w Krakowie, jedno z czterech centrów usług należących do Lufthansy Commercial Holding, zatrudniające 450 osób, będzie rosnąć. Z informacji „PB” wynika, że spółka ubiega się o rządowy grant na inwestycję. Ma na niego wstępną zgodę.

Rynek Główny w Krakowie (FOT GKOZ)
Rynek Główny w Krakowie (FOT GKOZ)
None
None

— AAC chce zatrudnić 350 osób, niemal wszystkie z wyższym wykształceniem, i zainwestować 6,4 mln zł — twierdzi źródło „PB”. Lufthansa na razie nie potwierdza. — Planujemy ograniczenie liczby pracowników administracji w Niemczech — w Norderstedt, Hamburgu i Kolonii. Nie zapadła jeszcze decyzja, ile z tych etatów trafi do innych centrów usług. Krakowskie jest na pewno jedną z opcji.

Trwają konsultacje ze związkami zawodowymi. Dopóki się nie zakończą, co może potrwać jeszcze co najmniej trzy miesiące, nie udzielamy bardziej szczegółowych informacji — mówi Martin Riecken z Lufthansy. Oprócz krakowskiego firma ma centra usług w Meksyku i Bangkoku. W lutym linia lotnicza ogłosiła projekt SCORE, który ma na celu harmonizację procesów administracyjnych w obszarach finansów, zaopatrzenia i kadr.

Siedziba w Kolonii, w której pracuje 365 osób, ma zostać zamknięta do końca 2017 r. 85 proc. z 200 pracowników administracji w dziale usług finansowych w Hamburgu zostanie przeniesionych do specjalistycznegocentrum. SCORE ma przynieść Lufthansie 500 mln EUR oszczędności w wydatkach na administrację. Jeśli firma zrealizuje najnowszy projekt, przejdzie z grupy średnich do większych centrów usług w Polsce. Ponad 1 tys. osób zatrudniają: France Telecom, Capgemini, IBM, General Electric, Hewlett Packard, Arvato, Nokia Siemens Networks, Citi Group, Shell, Accenture, Infosys, Tieto, State Street, Sabre i Mellon.

Kraków jest drugim po Warszawie skupiskiem centrów usług z zagranicznym kapitałem (jest ich tam 55, według Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL) i ma najwięcej w Polsce osób zatrudnionych w tym sektorze (19,4 tys., prawie o 5 tys. więcej niż Warszawa).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane