Luka pracownicza uderzy w gospodarkę

opublikowano: 22-01-2019, 22:00

W ciągu 6 lat na polskim rynku może brakować nawet 1,5 mln pracowników. Rząd musi dać ulgi podatkowe i reformy — wynika z analizy PwC.

Nieciekawie rysuje się najbliższa pespektywa dla firm działających w Polsce, ale także w innych krajach regionu. Coraz poważniejszym problemem będą braki kadrowe.

Zdaniem Mariusza Ignatowicza, partnera w PwC, z luką pracowniczą można
walczyć zachęcając ulgami podatkowymi młodych i starszych oraz znosząc bariery
administracyjne.
Zobacz więcej

SPOSOBY RATUNKU:

Zdaniem Mariusza Ignatowicza, partnera w PwC, z luką pracowniczą można walczyć zachęcając ulgami podatkowymi młodych i starszych oraz znosząc bariery administracyjne. Fot. Marek Wiśniewski

— Z badania PwC wynika, że prezesi firm z Polski i innych krajów Europy Środkowo- -Wschodniej jako największe zagrożenie dla rozwoju biznesu wskazują trudności w rekrutowaniu pracowników. Kadrowe problemy będą się pogłębiać. Aby minimalizować skutki braku pracowników, musimy jak najszybciej wprowadzić rozwiązania systemowe — mówi Mariusz Ignatowicz, partner w PwC.

Z raportu firmy wynika, że do 2025 r. w Polsce brakować będzie nawet 1,5 mln pracowników. Aby lukę zneutralizować, przedsiębiorcy musieliby zatrudniać dodatkowo 300 tys. osób każdego roku.

Już obecnie wszystkie regiony kraju wyrażają wzmożone zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Brakuje przede wszystkim elektryków i elektromonterów, księgowych i pracowników finansowych, spedytorów i logistyków,inżynierów budownictwa, kierowników budów.

Autorzy badania podkreślają, że problemy te wynikają z niekorzystnych trendów demograficznych oraz wyjazdów Polaków do pracy za granicę. Zagrożenie braku rąk do pracy zwiększa bardzo wysokie prawdopodobieństwo opuszczenia Polski w najbliższym czasie przez pracujących tu obcokrajowców, których chcą do siebie ściągnąć np. Niemcy (wprowadzają zachęty i ułatwienia). Obecnie nasz kraj jest europejskim liderem w wydawaniu obcokrajowcom zezwoleń na pobyt czyli tzw. kart pobytu. W 2017 r. liczba pozwoleń na pracę obcokrajowców wzrosła ponad trzykrotnie w porównaniuz 2013 r. Na koniec III kwartału 2018 r. w Polsce legalnie pracowało prawie 600 tys. osób zza granicy, głównie z Ukrainy, Białorusi, Indii. Eksperci PwC podpowiadają rządowi, jakie działania powinien przeprowadzić, aby neutralizować nadchodzące problemy z zatrudnieniem w gospodarce. Przede wszystkim konieczne są ulgi podatkowe i ułatwienia administracyjne.

— Wsparcie takie mogłoby przybrać formę np. ulgi na start, która dzięki podwojeniu kwoty wolnej od podatku mogłaby zachęcić młodych ludzi do szybszego podejmowania zatrudnienia. Warto rozważyć też wprowadzenie stawki retencyjnej, czyli np. 5 proc. stawki PIT dla osób, które zechcą kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Potrzebne jest również opracowanie programu wsparcia inwestycji w automatyzację procesów pracy — wskazuje Jadwiga Chorązka, wicedyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.

Ponadto rząd powinien ułatwić podejmowanie pracy w naszym kraju cudzoziemcom poprzez np. stworzenie jednolitych systemów legalizacji pracy, skrócenie ścieżki uzyskiwania zezwoleń na pracę, poszerzenie listy krajów których obywatele mogliby się zatrudniać na podstawie oświadczeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu