Luka VAT znowu zaczyna straszyć

opublikowano: 03-06-2020, 22:00

W 2019 r. uszczelnienie wpływów z VAT dało tylko 0,1 mld zł, zamiast planowanych 4,6 mld zł — wyliczyli Pracodawcy RP.

Eksperci jednej z największych organizacji przedsiębiorców przyjrzeli się tzw. luce VAT, czyli różnicy między realnymi wpływami z tego podatku a hipotetycznym poziomem wpływów, gdyby nie było żadnych oszustw, wyłudzeń czy ulg. Wnioski niestety nie napawają optymizmem. Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP (do niedawna dyrektor departamentu polityki makroekonomicznejw Ministerstwie Finansów), policzył, że w 2019 r. zyski budżetu państwa z uszczelnienia podatku VAT wyniosły 0,1 mld zł, czyli aż o 97,8 proc. mniej niż rząd zakładał (4,6 mld zł). Dojście do takiej konkluzji umożliwiły ujawnione przez MF dane o strukturze nominalnego PKB w 2019 r., a także dane GUS oraz Eurostatu.

— Wartość luki VAT w ubiegłym roku można oszacować na 25 mld zł, a w 2018 r. na 24 mld zł. Nominalnie więc wzrosła. Zrealizowano tylko 2,2 proc. planu uszczelniania podatku VAT — mówi Sławomir Dudek.

Przypomina, że na 2020 r. rząd założył, że uszczelnianie VAT przysporzy budżetowi państwa 7,9 mld zł. Zdaniem głównegoekonomisty Pracodawców RP nie ma na to szans.

— Proste rezerwy w uszczelnianiu VAT już się wyczerpały. Rząd twierdzi, że wygoniono mafie vatowskie, zlikwidowano oszustwa i poważne przestępstwa w zakresie VAT. Teraz doszliśmy do ściany. W tym roku nie ma szans na dalsze efekty uszczelnienia. Dalsza redukcja luki to już nie są „grube ryby”, ale raczej masa drobnych transakcji. Nie wystarczą mechanizmy represyjne. Teraz konieczne jest krzewienie tzw. moralności podatkowej, czyli bycia fair wobec własnego państwa — podkreśla Sławomir Dudek.

Dodał, że przyjmując rządowe szacunki luki VAT w latach 2016-2019, uszczelnienie dało ok. 22 mld zł.

— W tym roku przy takiej skali recesji nie da się osiągnąć żadnych efektów uszczelnienia. Patrząc na te 22 mld zł z uszczelnienia w kilka lat, to warto przypomnieć, że podstawowe filary programu socjalnego, czyli 500+, 13. i 14. emerytura, to ponad 60 mld zł rocznie. „Efektami uszczelniania” nie da się sfinansować tych programów. Nawet gdyby za dobrą monetę przyjąć zapowiedzi MF sprzed kilkunastu tygodni, że celem jest osiągnięcie 5-procentowej luki VAT, to efekty uszczelnienia mogą dać co najwyżej 10-11 mld zł. To oznacza, że programy socjalne nie mają trwałych źródeł finansowania, czyli są na koszt przyszłych pokoleń — konkluduje Sławomir Dudek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane