Lukas nadal jest najlepszy wśród funduszy mieszanych

Anna Borys
opublikowano: 25-01-2007, 00:00

Czołówka funduszy mieszanych idzie ramię w ramię. Najlepszy w ostatnim miesiącu był Lukas FIO subfundusz Lukas Dynamiczny Polski, który wypracował stopę zwrotu 6,59 proc. Na drugim miejscu, z niewielką stratą, znalazł się Noble Funds FIO subfundusz Noble Fund Mieszany, który zarobił 6,36 proc. Trzeci, DWS Polska FIO Zrównoważony, uzyskał 5,75 proc. Nie jest to może stopa zwrotu zachwycająca w porównaniu z funduszami akcyjnymi, które w tym okresie zarobiły nawet 13,43 proc. Warto jednak docenić osiągnięcia zarządzających funduszy mieszanych, bo ich inwestycje muszą charakteryzować się niższym ryzykiem.

Wśród funduszy akcyjnych najszybciej rosły te, które inwestują w akcje małych i średnich spółek. Pierwsza trójka funduszy mieszanych jest zdecydowanie bardziej zróżnicowana. Najdłuższe, bo ponadtrzyletnie doświadczenie w czołówce ma DWS Polska FIO Zrównoważony, czyli numer trzeci. Drugi, czyli Noble Funds FIO subfundusz Noble Fund Mieszany, jest na rynku niespełna dwa miesiące. Mocno zróżnicowane są także aktywa najlepszych funduszy. Największy zarządza majątkiem 387 mln zł, najmniejszy dysponuje 16 mln zł.

Wszystkie fundusze mieszane inwestują aktywa na rynku akcji i w instrumenty dłużne. Różnią się jedynie proporcjami. Lukas FIO subfundusz Lukas Dynamiczny Polski lokuje od 40 do 70 proc. w akcje. W Noble Funds zaangażowanie w akcje wynosi od 20 proc. do 80 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane