Łukoil inwestuje w Bułgarii

Polska Agencja Prasowa SA
02-11-2005, 13:14

Wysokość inwestycji rosyjskiego koncernu paliwowego Łukoil, który jest właścicielem największego kombinatu petrochemicznego w Bułgarii Neftochim, w 2005 r. wyniesie 52 mln lewów (26,6 mln euro). Poinformował o tym w środę na konferencji międzynarodowej w Sofii szef kombinatu Walentin Złatew.

Wysokość inwestycji rosyjskiego koncernu paliwowego Łukoil, który jest właścicielem największego kombinatu petrochemicznego w Bułgarii Neftochim, w 2005 r. wyniesie 52 mln lewów (26,6 mln euro). Poinformował o tym w środę na konferencji międzynarodowej w Sofii szef kombinatu Walentin Złatew.

    Szef kombinatu, cytowany przez środowe wydanie dziennika "Dnewnik" powiedział, że program inwestycyjny, do spełnienia którego Łukoil się zobowiązał, kupując w 1999 r. większościowy pakiet akcji bułgarskiego kombinatu, został spełniony przedterminowo. Przy prywatyzacji Neftochimu Łukoil zobowiązał się zainwestować w kombinat 408 mln dolarów w najbliższych 5 latach.

    Złatew powiedział, że w 2006 r. Łukoil zainwestuje ok. 40 mln lewów (20 mln euro) w rozbudowę sieci stacji benzynowych. Obecnie koncern posiada 120 stacji benzynowych w Bułgarii, w przyszłym roku ich liczba ma wzrosnąć do 150. Złatew dodał, że prawdopodobnie zostanie przedłużony termin kontraktu ze spółką bułgarską Nafteks o wykorzystanie jej sieci kilkudziesięciu stacji benzynowych.

    W 1999 r. Łukoil nabył 58 proc. akcji Neftochimu za 101 mln dolarów i utworzył spółkę Łukoil-Bułgaria. Jest ona największym podatnikiem w kraju, w 2004 r. zapłaciła 2,2 mld lewów (1,12 mld euro) podatków z ogólnej sumy 10,2 mld lewów (5,2 mld euro), które wpłynęły do budżetu państwa. W ostatnich latach Neftochim tworzy ok. 8 proc. bułgarskiego PKB. W czerwcu spółka Łukoil Bułgaria została wycofana z giełdy.

    Kilka tygodni temu minister gospodarki i energetyki Rumen Owczarow zapowiedział, że przystępuje do negocjacji z Lukoilem o obniżenie wewnętrznych cen paliw płynnych. Według Owczarowa rosyjski koncern podniósł dwukrotnie, w stosunku do przeciętnych podwyżek w Europie Zachodniej, cenę benzyny w Bułgarii, co odbiło się negatywnie na jej wynikach gospodarczych i nasiliło inflację. O wynikach rozmów nie poinformowano, lecz w ostatnich trzech tygodniach Łukoil obniżył ceny. W projekcie budżetu za 2006 r. władze bułgarskie założyły 61dolarów jako przeciętną roczną cenę baryłki ropy. Według szefa Łukoiłu-Bułgaria Walentina Zlatewa, to jest "rozsądna prognoza".

    Oprócz Łukoilu poważnymi inwestorami rosyjskimi  w sektorze enegretyczno-paliwowym są Gazprom, dostawca ponad 90 proc. gazu ziemnego dla Bułgarii, i Rosyjskie zjednoczenie "Energosystemy", które w październiku podpisało umowę o zakupie największej ciepłowni w kraju - w Warnie nad Morzem Czarnym.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Łukoil inwestuje w Bułgarii