Łukoil kupuje największą sieć stacji benzynowych

Ewgenia Manołowa
opublikowano: 13-12-2004, 16:54

Łukoil Bułgaria, bułgarska filia rosyjskiego giganta paliwowego, zamierza kupić stacje benzynowe, należące do Petrolu, dawnego monopolisty państwowego - poinformowały w poniedziałek media bułgarskie.

Akcjonariusze Petrolu wyrazili już zgodę na sprzedaż akcji spółki Łukoilowi. Najpierw w ręce Rosjan trafi 18,3 proc. akcji spółki za ok. 40 mln euro, a w pierwszych miesiącach 2005 r. - reszta udziałów.

Łukoil, który jest już właścicielem m.in. największego na Bałkanach kombinatu petrochemicznego Neftochim - Burgas, po zakupie Petrolu będzie dysponował siecią ok. 500 stacji benzynowych w całej Bułgarii i stanie się najsilniejszym graczem na bardzo rozdrobnionym bułgarskim rynku paliwowym, kontrolując ok. 20 procent tego rynku. Obecnie Schel i OMW kontrolują w sumie ok. 30 procent rynku, a blisko połowa stacji benzynowych w Bułgarii należy do małych właścicieli. Wiele małych stacji, będących na krawędzi upadłości, wystawiono na sprzedaż.

Według ekspertów od rynku paliwowego, cytowanych przez dziennik "Dnewnik", nabycie przez Łukoil sieci stacji benzynowych Petrolu jest początkiem konsolidacji tego rynku, a zarazem pierwszym krokiem Łukoilu w kierunku uzyskania na nim pozycji dominującej.

Łukoil rozpoczął działalność w Bułgarii w 1999 r., przejmując 58 proc. akcji największej w Bułgarii, a zarazem i na całych Bałkanach rafinerii za 101 mln USD. Skarb Państwa zachował tzw. złotą akcję, która zapewnia mu decydujący głos przy podejmowaniu strategicznych decyzji, w tym o zmianach w statucie spółki.

Obecnie Rosjanie mają 94 proc. akcji rafinerii i zamierzają wycofać je z giełdy.

Według informacji przekazanych przez Łukoil, jego bułgarska filia generuje 7 proc. PKB w tym kraju i zapewnia 25 proc. wpływów podatkowych. Łukoil - Bułgaria kontroluje też 35 proc. rynku paliw w byłej Jugosławii i 25 procent rynku polimerów w Grecji. Jego obroty w 2001 r. wyniosły 1,5 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewgenia Manołowa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Łukoil kupuje największą sieć stacji benzynowych