Luksemburg otwiera rynek pracy dla nowych krajów UE

PAP
opublikowano: 21-09-2007, 19:57

Luksemburg z końcem roku otworzy swój rynek pracy dla obywateli ośmiu nowych krajów członkowskich, w tym Polski - podała w piątek zadowolona z tego kroku Komisja Europejska.

KE cieszy się także z ułatwień w dostępie do rynku pracy dla wysoko kwalifikowanych pracowników, jakie niedawno zapowiedział rząd Niemiec.

"Gorąco witam te decyzje Luksemburga i Niemiec. Ułatwienia w dostępie albo pełne otwarcie rynku pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich z Europy Środkowowschodniej będą z korzyścią zarówno dla gospodarek, jak i całych tych krajów jako takich" - oświadczył komisarz ds. zatrudnienia Vladimir Szpidla.

Luksemburg otworzył swój rynek pracy dla pracowników z krajów Europy Środkowowschodniej, które wstąpiły do UE tak jak Polska w 2004 roku. Restrykcjami nie byli objęci obywatele Malty i Cypru. Otwarcie nie dotyczy natomiast obywateli Rumunii i Bułgarii.

KE podkreśla, że przybycie pracowników z nowych krajów UE miało pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy tych krajów, które zdecydowały się na pełne otwarcie rynków. Decyzję Niemiec, by ułatwić dostęp do rynku pracy dla specjalistów o poszukiwanych umiejętnościach (np. inżynierów), KE uznała za pozytywny krok w stronę pełnego otwarcia rynku. Zgodnie z deklaracjami rządu w Berlinie, ma to jednak nastąpić dopiero w 2011 roku - kiedy zakończy się dopuszczalny okres przejściowy.

Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja nie wprowadziły żadnych restrykcji, w pełni otwierając swoje rynki pracy dla obywateli z nowych krajów UE 1 maja 2004. Finlandia, Hiszpania, Portugalia i Grecja całkowicie zniosły ograniczenia po dwóch latach, w maju 2006 roku. Włochy zrobiły to w czerwcu 2006 roku, Holandia zaś w maju 2007. Austria, Belgia, Dania, Francja i Niemcy, mimo pewnych ułatwień w niektórych sektorach, wciąż utrzymują restrykcje, wymagając od obywateli UE pozwoleń na pracę.

Michał Kot (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Luksemburg otwiera rynek pracy dla nowych krajów UE